13 listopada 2019

Kategoria:
Inne

Zalety zabetonowanych systemów alarmowych

Poczucie bezpieczeństwa jest fundamentalną potrzebą, która musi być zaspokojona w odpowiedni sposób. Nowoczesne systemy alarmowe i kontroli dostępu stają się już praktycznie standardem nie tylko w obiektach publicznych i zakładach pracy, ale także  w domach prywatnych. Jednym z wariantów są zabetonowane systemy alarmowe. Czy warto się zdecydować na takie rozwiązanie?

Kiedy warto zamontować system alarmowy?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które pozwalają kontrolować dostęp do budynku. Najbardziej zaawansowane wyposażone są w system zdalnego sterowania, dzięki czemu za pomocą smartfonów można mieć wgląd w to, co się dzieje w domu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy warto zdecydować się na montaż zabezpieczeń, gdyż instalacja sprawdzi się w każdym przypadku. Na instalację kontroli dostępu powinny się zdecydować przede wszystkim osoby, które często wyjeżdżają, pełnią funkcje publiczne lub posiadają drogocenne przedmioty. Największe poczucie bezpieczeństwa zapewnia połączenie kilku systemów, tworzących zintegrowaną integrację ochronną.

Zabetonowane systemy alarmowe – najważniejsze korzyści

Skuteczny system bezpieczeństwa to taki, którego nie widać. Dyskretna ochrona nie tylko pozwala poczuć się pewniej, ale także nie zaburza poczucia intymności i nie wpływa na komfort użytkowania posesji. Zabetonowane systemy alarmowe ukryte są pod betonową nawierzchnią. Dzięki temu intruz nie ma możliwości ich uszkodzenia lub ominięcia. Najlepszym rozwiązaniem jest ich rozmieszczenie w okolicy podjazdu, drzwi, okien czy wejścia na posesję. Tego typu system sprawdzi się również w przypadku ochrony miejsc mających wartość historyczną czy archeologiczną.

Czy takie umieszczenie czujek nie powoduje ich uszkodzeń? Eksperci z branży systemów alarmowych zapewniają, że zabezpieczenie podbetonowe jest tak skonstruowane, że bez problemu mogą się po nim poruszać nie tylko ludzie, ale nawet kilkutonowe pojazdy i nie ma to wpływu na skuteczność systemu. System jest także odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne czy spadające na podłoże liście i niewielkie gałęzie. Jest to także inteligentne rozwiązanie, które potrafi odróżnić kroki małych zwierząt od prawdziwego włamania.

Wśród innych, równie ważnych zalet zabetonowanego systemu alarmowego można wymienić prosty montaż. Instalacja jest maksymalnie uproszczona, dzięki gotowym, fabrycznie okablowanym modułom. Zabezpieczają one powierzchnię 1-4 m2, mogą być łączone w celu zabezpieczenia pożądanego terenu.

Jak to działa?

O przybliżenie konstrukcji zabezpieczeń umieszczanych pod posadzką betonową, poprosiliśmy eksperta z firmy Atline:

Podstawą działania systemu są specjalne czujniki nacisku, które odpowiadają za wykrywanie obecności człowieka na chronionym obszarze. Jądro takiego czujnika składa się z piezoceramicznego przetwornika. Czujniki połączone są w moduły, a każdy z modułów łączy się z odpowiadającą mu płytką mikroprocesorową, która analizuje i przetwarza sygnały rejestrowane przez czujniki. Zaawansowane algorytmy analizy dają możliwość odróżnienia włamania od innych przyczyn reakcji czujników. Zidentyfikowanie konkretnej płytki pozwala też na dokładną lokalizację miejsca wtargnięcia intruza.

Czujniki nie wymagają specjalnej obsługi czy konserwacji, a system nie jest narażony na awarie związane z zasilaniem elektrycznym, ponieważ nie zawiera aktywnych podzespołów elektronicznych.