separatory do odkurzaczy przemysłowych
23 września 2021

Kategoria:
Inne

Zalety stosowania separatorów do odkurzaczy przemysłowych

Separator umieszczany jest między odkurzaczem przemysłowym a czyszczoną powierzchnią w celu wychwycenia zabrudzeń, które dzięki jego działaniu nie przedostają się do zbiornika maszyny. W ten sposób nie tylko możliwe jest zwiększenie wydajności odkurzania, lecz również mogą zostać zebrane odpady, które mogłyby uszkodzić zbiornik. Separatory są wykonane ze stali nierdzewnej lub malowanej proszkowo.

Kiedy warto stosować separatory do odkurzaczy przemysłowych?

Separatory do odkurzaczy przemysłowych warto stosować w przypadku, gdy do zanieczyszczenia doszło materiałami, których odkurzenie w tradycyjny sposób mogłoby być nieefektywne lub doprowadzić do awarii urządzenia. Należą do nich przede wszystkim:

  • gorące pyły,
  • materiały ścierne,
  • oleje wymieszane z opiłkami,
  • ciecze,
  • wióry itd.

Dzięki stosowaniu separatorów są one wyłapywane przed dostaniem się do zbiornika odkurzacza przemysłowego, znacznie zwiększając żywotność zamontowanych w nim filtrów. Korzystając z nich, można również efektywniej pozbyć się zabrudzeń. Separatory mogą być w różny sposób montowane do urządzenia w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika. Jedną z możliwości jest instalowanie ich na specjalnym mobilnym stelażu, który ułatwia transport nieczystości. Są również separatory montowane bezpośrednio na ramie odkurzacza przemysłowego, jednakże w ich wypadku, po zapełnieniu przestrzeni niezbędne jest wykorzystanie wózków widłowych.

Separatory znacznie zwiększają możliwości zbierania zabrudzeń nawet niewielkich odkurzaczy przemysłowych. Jest to niezwykle przydatne w momencie, gdy do uprzątnięcia są zanieczyszczenia ogromne objętościowo (wióry, pyły), których nie pomieściłby zbiornik urządzenia. Dzięki zastosowaniu separatorów przeprowadzane prace porządkowe są w sposób znacznie efektywniejszy.

Sprzedażą separatorów do odkurzaczy przemysłowych zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak Poolmar. Pracujący w nich eksperci ułatwiają wybór odpowiedniego separatora do parametrów urządzenia oraz środowiska, w którym będzie użytkowany.

Specjalne wersje separatorów do odkurzaczy przemysłowych

Istnieją również specjalne wersje separatorów do odkurzaczy przemysłowych. Niektóre z nich wyposażone są w specjalne jednostki filtracyjne, dzięki czemu możliwe jest wychwycenie nawet zabrudzeń o niezwykle małych frakcjach.

Możliwe jest zakupienie separatorów ze specjalnymi systemami gromadzenia odpadów. Takim rodzajem jest longopack, który znacznie ułatwia zbieranie zanieczyszczeń bezpośrednio w przeznaczonych do tego workach. Są też separatory lejowe umożlwiające zsyp odpadów do konkretnego wyznaczonego do tego miejsca.