5 maja 2020

Kategoria:
Inne

Zalety stali jako przemysłowego materiału konstrukcyjnego

Stal to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do tworzenia różnorodnych konstrukcji. Używana jest w miejscach, gdzie tradycyjne drewno oraz beton nie są w stanie spełnić swojej funkcji. Stal można spotkać zarówno w przemyśle, w rolnictwie, jak i w domach jednorodzinnych, gdzie stanowi szkielet budynku. Podpowiadamy, czym wyróżnia się stal od innych materiałów konstrukcyjnych.

Podstawa przemysłu i budownictwa

Stal to materiał, bez którego nie istniałoby współczesne budownictwo, w tym popularne na całym świecie wysokie wieżowce. Jednak swoje zastosowanie znajduje także w innych konstrukcjach, takich jak schody przemysłowe, które wykorzystywane są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz hal magazynowych, logistycznych oraz produkcyjnych.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący producenta konstrukcji stalowych BestTap Mende Dziurman:

Konstrukcje z tego materiału pozwalają na bezpieczny i komfortowy dostęp do miejsc, które znajdują się na wyższych kondygnacjach. Umożliwiają również dostęp do podestów magazynowych bardzo chętnie wykorzystywanych w licznych zakładach pracy.

Stalowe konstrukcje dzięki zastosowaniu stali o wysokiej jakości cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Rozwój technologiczny i możliwość wykonywania bardziej skomplikowanych elementów ze stali przyczyniła się także do wykorzystania tego materiału w antresolach magazynowych oraz wózkach technologicznych.

Antresole są rozwiązaniem chętnie stosowanym, między innymi w halach logistycznych, ze względu na brak konieczności rozbudowy magazynu, przy jednoczesnym zwiększeniu posiadanej powierzchni składowania. Z kolei wózki technologiczne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie trzeba transportować wyroby niespaletyzowane, o nietypowym gabarycie.

Główne zalety stali

Warto zwrócić uwagę, że stal jest materiałem budowlanym, charakteryzującym się najwyższymi wartościami wytrzymałości. Oprócz tego cechuje ją najwyższy moduł sprężystości oraz najkorzystniejszy stosunek ładunku do masy konstrukcji. Do wznoszenia bardzo wysokich i smukłych konstrukcji, a także struktur, które mogą być przenoszone w momencie użytkowania wykorzystywana jest stal, ze względu na jej parametry.

Krótki czas budowy oraz możliwość składania konstrukcji ze stali w każdych warunkach pogodowych, a także fakt, że sprzęty niezbędne do ich budowy zajmują niewiele miejsca, sprawia, że stal jest coraz chętniej wykorzystywanym materiałem. Oprócz tego surowiec ten nie musi schnąć i od razu jest w stanie udźwignąć ciężar zaraz po zakończeniu budowy konstrukcji.

Konstrukcje stalowe mają także inną zaletę w postaci podatności na wprowadzenie zmian. Niewielki wysiłek i łatwość zastąpienia starych części nowymi sprawia, że wszystkie elementy konstrukcyjne mogą być łatwo rozkładane i składane na nowo.