28 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Zalety nawozów płynnych

Nawozy stosuje się w celu poprawy stanu i wyglądu roślin, poprzez dostarczenie im dodatkowych składników odżywczych. Na rynku znaleźć można różnego rodzaju preparaty, różniące się formą, składem, a także przeznaczeniem. Do podstawowych typów nawozów należą nawozy płynne. Sprawdźcie kiedy należy je stosować i jakie są ich zalety.

Ciężki wybór

Jako, że rośliny są organizmami samożywnymi, które w procesie fotosyntezy wytwarzają cukry proste (węglowodany), pozostałe niezbędne do życia składniki pobierać muszą z gleby. Z tego powodu, co najmniej raz w roku, konieczne jest zasilenie ich właściwym preparatem, czyli nawozem, aby rośliny rosły bujniej, pięknie kwitły i owocowały.

W sklepach znaleźć można wiele rodzajów nawozów, a producenci prześcigają się w tworzeniu bardziej nowoczesnych i łatwiejszych w użyciu nawozów mineralnych. Dostępne są nawozy jedno i wieloskładnikowe, do podsypywania, podlewania lub oprysku, uniwersalne, bądź przeznaczone dla określonej grupy roślin. Poszczególne typy różnią się także długością działania.

Bogaty wybór nawozów znacznie utrudnia podjęcie decyzji, dlatego warto stawiać przede wszystkim na znane i sprawdzone rozwiązania, takie jak nawozy płynne.

Zalety płynnych nawozów

Najważniejszą zaletą nawozów płynnych jest szybkość działania.

Dzięki swojej formie, tego typu nawozy łatwiej wnikają w strukturę gleby, niż np. nawozy granulowane. Aby osiągać najlepsze wyniki, należy stosować je co kilkanaście dni przez cały okres wegetacji. Warto wiedzieć, że regularne podlewanie roślin wodnymi roztworami o niskich stężeniach nawozu nie spowoduje przenawożenia, a równocześnie zagwarantuje stałe uzupełnianie składników odżywczych w glebie – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę Biostyma.

Nawozy płynne są wyjątkowo wydajne i można używać ich zimą, dlatego sprawdzą się do nawożenia roślin doniczkowych. Istotne jest, by przechowywać je w zaciemnionym miejscu (promienie słoneczne mogą negatywnie wpływać na tego rodzaju preparaty).

Co ważne, konieczne jest ścisłe przestrzeganie wskazań i proporcji zalecanych przez producenta, ponieważ zbyt duża ilość nawozu płynnego może prowadzić do zasolenia gleby, a nawet do uszkodzenia systemu korzeniowego roślin.

Zastosowanie

Nawozy płynne stosować można do nawożenia:

  • storczyków – wpływają na intensywność koloru liści i obfitość kwitnienia,
  • roślin zielonych – nadają ich liściom wyrazistego koloru,
  • innych roślin kwitnących – zwiększają ilość chlorofilu, czym wspomagają fotosyntezę, a także zapewniają intensywne kwitnienie.