mieszkanie-parter
7 maja 2018

Kategoria:
Inne

Zalety mieszkania na parterze

Do niedawna mieszkania na parterze sprzedawały się najgorzej, podczas gdy największym zainteresowaniem cieszyły się piętra pierwsze i drugie oraz najwyższe. Od pewnego czasu obserwuje się jednak zmianę tych tendencji o 180 stopni: mieszkania na parterze stopniowo coraz chętniej znajdują nabywców, a przez to także ich ceny powoli, ale sukcesywne rosną. Jakie są zalety mieszkania na parterze?

Jakie są zalety mieszkania na parterze?

Do niedawna mieszkanie na parterze kojarzyło się z uzasadnionym niebezpieczeństwem włamania. Dziś, kiedy większość nowych osiedli jest strzeżona, ta obawa odeszła, a na pierwszy plan wysuwają się zalety mieszkań lokowanych na parterze. Jakie to zalety? O to zapytaliśmy eksperta z firmy EKO-BUD Deweloper:

Niezaprzeczalną zaletą mieszkania na parterze jest to, że nie trzeba pokonywać schodów ani być zależnym od windy. Droga do domu jest dzięki temu znacznie krótsza i wymaga mniej wysiłku nie tylko od nas, ale też naszych gości, kurierów czy fachowców wzywanych na czas remontu. Taka lokacja znacznie ułatwia wykańczanie i urządzanie mieszkania. Przy tym wciąż jeszcze mieszkania na parterze bywają znacznie tańsze, choć to się powoli zmienia.

Te zalety mogą wydawać się mało znaczące, jednak perspektywa znacznie się zmienia, gdy już zamieszkamy w nowym miejscu. Nagle okazuje się, że kilka schodów mniej każdego dnia robi różnicę, szczególnie gdy wracamy zmęczeni, obładowani zakupami lub z marudzącymi dziećmi. Jeżeli cenisz wygodę, z pewnością docenisz zalety mieszkania na parterze.

Kto szczególnie doceni mieszkanie na parterze?

Pewne grupy będą szczególnie zadowolone z mieszkania na parterze. Są to przede wszystkim seniorzy oraz młodzi rodzice.

Zalety, jakie z mieszkania na parterze mają seniorzy, są oczywiste. W podeszłym wieku poruszanie się może sprawiać trudności. Nie warto więc mnożyć takiej osobie problemów, skazując ją na mieszkanie na wyższych kondygnacjach. Dla seniora, który chodzi z trudem, korzysta z laski lub kuli, nawet jedno piętro urasta do rozmiarów ogromnego wyzwania. Tymczasem dzięki mieszkaniu na parterze starsza osoba może łatwiej wyjść z domu, zrobić drobne zakupy lub po prostu spędzić czas na zewnątrz, co z pewnością wpłynie dodatnio na jej samopoczucie.

Druga grupa, która powinna rozważyć mieszkanie na parterze, to młodzi rodzice. Pierwsze lata życia dziecka wiążą się z utrudnieniami w poruszaniu się. Najpierw w grę wchodzi nosidło, potem wózek, a gdy dziecko podrośnie, pojawi się rowerek… I tak przez kilka ładnych lat każde wyjście z dzieckiem będzie się wiązało ze znoszeniem zarówno dziecka, jak i jego „środka transportu”. Mieszkając na parterze, mamy do pokonania najwyżej kilka schodków, co jest ogromną ulgą.