10 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Zalety lamp ledowych

Lampy LED (Light Emitting Diodes) stanowią przyszłość oświetlenia. Niektóre z nich można nosić przy sobie, inne są zintegrowane z systemami kontrolowanymi przez smartfony. Ponadto nieustannie są przedmiotem badań naukowców, dlatego należy spodziewać się kolejnych rozwiązań z wykorzystaniem lamp ledowych. W tym artykule przyjrzymy się istotnym zaletom zastosowania technologii LED.

Duża żywotność i małe rozmiary

Lampy LED umożliwiają osiągnięcie dużo większej ilości światła z jednego wata zasilania. Zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, a ich żywotność jest do 10 razy większa. Dzięki temu po ich zakupie zniknie problem z częstą wymianą żarówek. Ponadto częste włączanie i wyłączanie nie ma negatywnego wpływu na okres czasu pracy lamp ledowych w porównaniu do oświetlenia starego typu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że diody LED włączają się i wyłączają bardzo szybko, zwłaszcza używane w urządzeniach telekomunikacyjnych, a ich wymiary mogą wynosić nawet mniej niż 2 mm, dzięki czemu łatwo je zainstalować na płytce drukowanej.

Wydajność i bezpieczeństwo

Oprócz żywotności istotną zaletą lamp ledowych jest ich wydajność. Zużywają one znacznie mniej energii niż żarowe, fluorescencyjne lub metahalogenowe źródła światła – zauważa ekspert firmy Karel 2 oferującej szeroki asortyment opraw oświetleniowych, źródeł światła, nowoczesnych świetlówek oraz żarówek i źródeł LED. W przypadku zwykłej żarówki ok. 10% dostarczanej energii przekształcana jest w światło, podczas gdy wartość ta dla oświetlenia LED wynosi ok. 80%. Umożliwia to również nienarażający na oparzenie kontakt człowieka ze źródłem światła, co jest korzystne dla urządzeń lub towarów wrażliwych na temperaturę.

Diody LED w lampach można ściemniać zarówno poprzez obniżenie prądu w kierunku przewodzenia, jak i modulację szerokości impulsu zasilającego. Efekt ten pozwala na stworzenie przyjemnego nastroju – w kuchni, salonie, jadalni. Zaletą jest również możliwość emitowania światła o danym kolorze bez stosowania filtrów, dzięki czemu można obniżyć koszty początkowe systemów kolorowych. Dzięki technologii LED wybór kolorów, kształtów oraz rozmiarów diod jest bardzo duży.

Lampy LED są odporne na temperaturę oraz uderzenia. W przeciwieństwie do oświetlenia tradycyjnego nie zawierają bowiem żarników i szklanych elementów, które są wrażliwe na wstrząsy – podczas produkcji oświetlenia LED stosuje się wysokojakościowe tworzywa sztuczne i aluminiowe elementy. Ponadto nie zawierają rtęci i nadają się w 100% do recyklingu, dzięki czemu są bezpieczne dla środowiska.

Tagi: , ,