28 maja 2019

Kategoria:
Inne

Zalety kotłów peletowych

Kotły na pellet zapewniają oszczędne i przyjazne środowisku ogrzewanie przy minimalnym wysiłku pod względem obsługi. Mają wiele przewag nad kotłami na paliwa stałe starszych generacji. Poznaj automatyczne kotły na pellet i ich największe zalety. Dowiedz się, jak wygląda ich użytkowanie i przekonaj się, że to rozwiązanie dla Ciebie! Za co cenimy kotły na pellet?

Automatyczne kotły na pellet – czystość i wygoda obsługi

Pellet to paliwo powstające ze sprasowanych pozostałości drzewnych. Fakt, że materiał ten zawiera tylko drewno, sprawia, że jego użytkowanie jest bardzo higieniczne. Pellet ma przyjemny leśny zapach, jest suchy i niepylący. Nie wybrudzi ścian w miejscu przechowywania ani rąk osoby obsługującej kocioł. Może być pakowany w poręczne worki.

O komforcie korzystania z kotła peletowego decyduje nie tylko wygoda paliwa, ale też samego urządzenia grzewczego.

Automatyczne kotły na pellet z podajnikiem są praktycznie bezobsługowe – mówi specjalista z Pellux. – Praca z nimi sprowadza się do napełnienia zasobnika i opróżnienia zbiornika na popiół. Kocioł sam rozpala ogień i go wygasza według tego, jak zostanie zaprogramowany. Spalanie jest jednostajne dzięki temu, że podajnik automatycznie pobiera odpowiednią ilość pelletu. To pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał energetyczny paliwa.

Pełne bezpieczeństwo z kotłem na pellet

Kotły pelletowe to nowoczesne urządzenia wyposażone w systemy, które nie tylko pozwalają oszczędnie gospodarować opałem i czerpać z niego maksymalnie dużo energii, ale też dbają o bezpieczeństwo. Ich solidna konstrukcja zapewnia wieloletnie bezawaryjne użytkowanie. Automatyczne czyszczenie rusztu i wymiennika, palnika oraz kanałów spalinowych sprawia, że w instalacji nie powstają żadne palne osady, przewody nie zatykają się, a dym w całości ulatuje wprost do atmosfery.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że spaliny z kotłów na pellet nie obciążają środowiska ani dwutlenkiem węgla, ani szkodliwymi pyłami. Z pelletu uwalnia się tyle dwutlenku węgla, ile drzewo przyswoiło w czasie swojego rozwoju. W żaden sposób nie przyczynisz się więc do pogarszania jakości powietrza w okolicy i powstawania efektu cieplarnianego.

Użyteczny popiół z kotła pelletowego

Pellet spala się bardzo wydajnie. Powstaje z niego niewiele popiołu – nie więcej niż 10 kg na tonę suchego opału! Co więcej, popiół ten nie tylko nie jest szkodliwy dla środowiska – jest mu wręcz przyjazny. Popiół z kotła na pellet sprawdza się doskonale jako nawóz dla roślin ogrodowych i doniczkowych. Można z czystym sumieniem rozsypywać go na trawniku czy w ogródku. Twoja przydomowa zieleń tylko na tym zyska!