30 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Zalety kotłów automatycznych

Ogrzewanie wnętrz jest niezbędne w okresie jesiennym oraz zimowym. W celu ogrzania budynku zarówno mieszkalnego, jak i biurowego i przemysłowego wykorzystuje się różne surowce będące źródłem energii cieplnej. Nowoczesna technologia oraz ekologiczne surowce umożliwiają na uproszczenie całego procesu związanego z utrzymaniem komfortowej temperatury we wnętrzach. Na szczególną uwagę zasługują kotły automatyczne, które posiadają wiele zalet.

Najważniejsze cechy kotłów automatycznych

Kotły automatyczne pozwalają na uproszczenie ogrzewania budynku. Jednak nie tylko nowoczesne rozwiązania technologiczne są cechami charakterystycznymi kotłów zautomatyzowanych.

Jak mówi pracownik Zakładu Urządzeń Grzewczych PolSpaw Sawiccy:

Zautomatyzowane kotły na paliwa stałe muszą spełniać normy  PN – EN  303 – 5 dotyczące emisji zanieczyszczeń oraz ogólnej sprawności kotłów. Dzięki temu kotły automatyczne podczas spalania paliw nie emitują tyle szkodliwych substancji, co tradycyjne kotły i są bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Kotły automatyczne mogą być montowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i nieco większych budynkach. Swoją popularność zyskują z roku na rok i są coraz częściej wybierane, jako główny system ogrzewania.

Łatwość utrzymania czystości

Oprócz ważnych kwestii ekologicznych kotły automatyczne są niezwykle czyste w użytkowaniu. Podczas spalania surowców wytwarza się bardzo niewielka ilość popiołu. Dzięki temu czyszczenie komory kotła konieczne jest mniej więcej raz na tydzień, a nie jak w przypadku kotłów tradycyjnych – przed każdym rozpalaniem.

Ponadto w większości modeli czyszczenie palnika oraz wymiennika w kotle odbywa się automatycznie. Takie rozwiązania sprawiają, że użytkowanie kotła automatycznego ogranicza do minimum udział człowieka w utrzymaniu odpowiedniej czystości.

Podajnik oraz sterownik

Kotły automatyczne dostosowane są przede wszystkim do spalania ekogroszku i pelletu. Ich niewielkie rozmiary pozwoliły na opracowanie automatycznego podajnika paliwa do komory kotła. Oznacza to, że surowiec jest automatycznie pobierany ze zbiornika i dostarczany do paleniska. W ten sposób nie trzeba pamiętać, aby co kilka godzin uzupełniać paliwo w kotle.

Elektryczny sterownik, w który wyposażony jest kocioł automatyczny pozwala na zaprogramowanie częstotliwości włączania i wyłączania podajnika z paliwem. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie jednakowej temperatury we wnętrzu przez cały dzień.