pellet
26 września 2016

Kategoria:
Inne

Zalety korzystania z pelletu

W ostatnich latach coraz więcej osób zaczyna poszukiwać alternatywnych metod pozyskiwania energii cieplnej. Spowodowane jest to dwoma faktami – rosnącymi cenami paliw konwencjonalnych, takich jak węgiel, a także rosnącą świadomością na temat ochrony środowiska. Jednym z paliw alternatywnych, które cieszy się coraz większą popularnością, jest pellet.

Czym jest pellet?

Pellet to materiał opałowy, wytwarzany z odpadów drzewnych takich jak trociny, wióry i fragmenty kory, poddanych prasowaniu pod wysokim ciśnieniem. Efektem prasowania są drobne granulki o kształcie kulek lub walców o średnicy 6-25 mm. Posiadają tę samą co drewno wartość opałową oraz niską (na poziomie od 4 do 10%) wilgotność. Mogą być stosowane jako paliwo do pieców centralnego ogrzewania oraz w kominkach wyposażonych w zbiorniki, dozownik i podajnik.

Zalety pelletu

Pellet posiada wiele właściwości, które czynią z niego wartościowe paliwo. Są to między innymi:

  • Niewielkie obciążenie dla środowiska naturalnego – pellet jest paliwem czystym, to znaczy nie wytwarzającym w procesie spalania substancji szkodliwych dla środowiska. Dwutlenek węgla emitowany przez piece zasilane pelletem jest w pełni pochłaniany przez rośliny, zatem pellet nie przyczynia się do wzrostu zawartości dwutlenku węgla w atmosferze. Jest to szczególnie istotne w obecnych czasach, gdy powstają coraz bardziej restrykcyjne ograniczenia dotyczące emisji gazów cieplarnianych.
  • Czystość i wygoda użytkowania – Pellet jest suchy, produkowany z samych odpadów drzewnych bez dodatku substancji klejących, a zatem nie brudzi ani rąk, ubrań ani pomieszczeń, w których jest składowany. Ponadto po spaleniu pozostawia on bardzo niewiele pyłu, dlatego oczyszczanie pieca lub kominka nawet przy intensywnym korzystaniu może być przeprowadzane raz na kilka tygodni. Obecnie użytkowane urządzenia grzewcze są obsługiwane w pełni automatycznie, nie ma nawet potrzeby ręcznego dokładania pelletu, gdyż zebrany jest on w zbiorniku, który bez naszej ingerencji uzupełnia braki paliwa.
  • Atrakcyjna cena – niskie koszty zakupu pelletu wynikają z faktu, że jest on produkowany z odpadów generowanych przez rodzime tartaki, nie ma więc potrzeby sprowadzania go zza granicy, co znacznie podniosłoby jego cenę. Koszty ogrzewania pelletem dodatkowo obniża fakt, że do jego spalania potrzebujemy zwykłego pieca – jest to inwestycja znacznie mniej obciążająca budżet, niż kupno i montaż instalacji opartej na pompach cieplnych. Wysokiej jakości sprzęt do spalania pelletu – kotły, piece i palniki – jak i samo paliwo w przystępnych cenach znajdziemy w ofercie firmy Heat Sources.