3 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Zalety korzystania z opakowań tekturowych

Lekkość

To najważniejszy plus tekturowych opakowań, stawiający je wyżej od materiałów bardziej wytrzymałych, takich jak metal czy tworzywa sztuczne. Nawet opakowania o wielowarstwowych ścianach są bardzo lekkie i dzięki temu mogą być wykorzystane do przesyłania za pośrednictwem poczty najdelikatniejszych przedmiotów – ich waga nie wpływa bowiem znacząco na wagę całej przesyłki, a zatem nie generuje dodatkowych kosztów. Ta zaleta jest również istotna dla firm trudniących się transportem, gdyż pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać pojemność wozu transportowego bez ryzyka przeciążenia.

Wysoka wytrzymałość

Mimo swej lekkości, opakowania tekturowe odznaczają się stosunkowo wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, na przykład gniecenie. Dość dobrze radzą sobie z próbami rozerwania ich. Rzecz jasna na wytrzymałość kartonu ma wpływ grubość tektury, z której został wykonany – cienkie arkusze tektury raczej nie będą w stanie oprzeć się bardzo mocnym uderzeniom czy ostrym narzędziom, jednak i tak mogą skutecznie chronić swoją zawartość przed uszkodzeniami powstającymi np. podczas gwałtownych manewrów na drodze. Dodatkowo karton charakteryzuje się dość dobrym współczynnikiem izolacyjności cieplnej.

Dzięki temu chroni swą zawartość przed wzrostem temperatury lepiej niż metal czy plastik – wyjaśnia specjalisty z firmy Inter-Styl-Pak.

Łatwość przechowywania

Większość pudełek projektowana i wykonywana jest w ten sposób, by możliwe było ich składanie i rozkładanie do pełnego kształtu. Dzięki temu, gdy przestają być chwilowo potrzebne, można jest z łatwością przechowywać, nie zajmują zbyt wiele miejsca. To ogromna przewaga nie tylko nad opakowania z innych, sztywnych tworzyw, których nie da się złożyć do mniejszych gabarytów, ale również nad folią stretch, która po jednokrotnym wykorzystaniu najczęściej nadaje się już jedynie do wyrzucenia.

Niska cena

Opakowania tekturowe są bardzo tanie, dlatego wykorzystywanie ich nawet na masową skalę nie jest zbytnim obciążeniem dla naszego budżetu. Warto również pamiętać o wspomnianej wyżej łatwości składania i przechowywania, sprawiającej, że pudełka mogą być wykorzystywane wielokrotnie. W przypadku uszkodzenia wykluczającego dalsze użycie można je poddać recyclingowi.