kamera-kanał
16 maja 2018

Kategoria:
Inne

Zalety i zastosowanie monitoringu kanalizacji

W kanalizacji, jak w każdym złożonym systemie, mogą zdarzać się czasem awarie. Tylko regularny monitoring może upewnić Państwa w przekonaniu, że wszystko działa bez zarzutu i nie grozi Wam niedziałanie kanalizacji wskutek na przykład niedrożnych kanałów. W tej sytuacji nieocenioną pomocą okazuje się inspekcja TV kanalizacji pozwalająca szybko zdiagnozować i naprawić problem.

Kiedy warto zdecydować się na monitoring kanalizacji?

Po kamery do inspekcji kanałów tv sięga się m.in. przed bezwykopową renowacją kanałów. Klient może zlecić inspekcję tv również, aby określić stan będącej w użytku kanalizacji i jej stopień zanieczyszczenia, lokalizację przyłączy, pomiar spadków, miejsce uszkodzenia, przyczynę niedrożności kanału, szczelność rur, przebieg trasy ciągów. Warto wiedzieć, że tylko dokładna diagnostyka uszkodzeń systemu kanalizacji powala na dokonanie wyboru odpowiednich środków naprawczych – na przykład napraw punktowych lub napraw liniowych. Z usługi tej korzystają także osoby odbierające nową kanalizację – zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną.

Inspekcja tv daje możliwość weryfikacji, czy kanalizacja została wykonana zgodnie z projektem. Zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli takie jest życzenie właściciela budynku, wykonawca kanalizacji ma również obowiązek przeprowadzić jej profesjonalny monitoring, który wykryje ewentualne wady i błędy konstrukcyjne. Możliwe są również inspekcje tv innych miejsc takich jak rurociągi wody pitnej, kominy, przewody wentylacyjne, systemy klimatyzacji, instalacje wewnętrzne, studnie rewizyjne i zbiorniki.

Jak przebiega inspekcja tv kanalizacji?

W celu oceny wizualnej wnętrza kanałów kamera zostaje wprowadzone do przewodu, a obraz rejestrowany przy jej użyciu jest przesyłany do monitora, przy którym siedzi specjalista analizujący przekazywane dane. Na rynku dostępne są dziś różne kamery do inspekcji tv, niektóre z nich wraz z zabudową pojazdów specjalnych np. w firmie Tech-Kan. Kamery powinny być wyposażone w obrotową głowicę, dzięki czemu pracują szybciej i bardziej efektywnie. Pomocne przy inspekcji kanałów może okazać się również dodatkowe oświetlenie np. lampy halogenowe czy diody LED. Z kolei dodatkowe wyposażenie w postaci komputera i drukarki umożliwia stworzenie raportu pisemno-graficznego z prowadzonych prac z opisem wyników inspekcji – dołączona dokumentacja może zawierać np. zdjęcia uszkodzeń kanałów lub mapę przestrzenną 3D na płycie DWD, która może zostać łatwo zarchiwizowana. Poza kamerami na samochodach mogą być również wykorzystywane mniejsze, ręczne kamery.