firanka-na-tasmie
11 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Zalety firanek na taśmie

Firany to tradycyjny element dekoracyjny pomieszczeń mieszkalnych. Ich ozdobność można podkreślić za pomocą tak zwanych taśm marszczących. Czym jest to rozwiązanie i jakie są jego zalety?

Czym jest taśma marszcząca?

Taśmą marszczącą nazywamy dodatek pod postacią paska o szerokości kilku centymetrów, który wszywa się w górną krawędź firanki. Zadaniem paska jest – zgodnie z jego nazwą – pomarszczenie materiału. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów taśm, różniących się między sobą między innymi kształtem i wymiarami.

Zalety stosowania taśm marszczących

Skoro już wiemy, czym jest i do czego służy taśma marszcząca, sprawdźmy, jakie korzyści płyną z wszywania jej w materiał na firanki

Estetyka przede wszystkim

Aby firanki dobrze się prezentowały i spełniały swoją podstawową funkcję – czyli dekorowanie okien – powinny być udrapowane tak, by ich powierzchnia tworzyła charakterystyczne zmarszczki. Taśmy pozwalają bardzo łatwo osiągnąć ten efekt bez ręcznego, długotrwałego upinania ich na karniszu. Krótko mówiąc: poprawiają one znacząco walory estetyczne firany

Szybkie zakładanie firan

Uzyskanie efektu „pomarszczonej” w regularny sposób firany bez użycia taśmy marszczącej wymaga czasu, cierpliwości i ogromnej staranności, w przeciwnym wypadku udrapowanie tkaniny na karniszu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Taśma marszcząca pozwala znacznie skrócić czas zawieszania firany – nie trzeba tak skrupulatnie dobierać odległości między kolejnymi żabkami, bowiem niezależnie od tego firana pozostanie udrapowana w odpowiedni sposób.

Na jaką firanę się zdecydować?

Na rynku możemy znaleźć firany z już wszytą taśmą marszczącą, jak i taśmy dostępne osobno, przeznaczone do własnoręcznego wszycia. Która z tych opcji jest lepsza?

Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, oczekiwań oraz zmysłu estetycznego – wyjaśnia przedstawiciel firmy Polontex – Firany z już wszytą taśmą marszczącą to rozwiązanie dla osób, dla których liczy się przede wszystkim czas i skupiają uwagę głównie na tkaninie, a nie jej wykończeniu. Gotową firanę można zawiesić od razu na karniszu.

Osoby, które dbają o najmniejsze szczegóły wystroju wnętrza zapewne chętniej sięgną po firany i taśmy dostępne oddzielnie. Ich połączenie oczywiście wymagać będzie więcej pracy oraz umiejętności – jeśli nie posiadamy maszyny do szycie potrzebna będzie pomoc doświadczonej krawcowej, co podniesie całkowity koszt firany – jednak ostateczny efekt pod względem wizualnym może okazać się powalający.