grzejniki konwektorowe
18 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Zalety elektrycznych grzejników konwektorowych

Ogrzewanie elektryczne za pomocą grzejników, mimo że nie należy do najtańszych sposobów zapewnienia ciepła w naszym domu, ma jednak sporo zalet. Wynikają one zarówno z samej budowy grzejników, sposobów sterownia grzejnikami, jak i ze sposobu instalacji. Grzejniki wyróżniają się prostą obsługą, bezgłośną pracą, solidną konstrukcją i przystępną ceną.

Grzejniki konwektorowe – czym dokładnie są i jak działają?

Elektryczne grzejniki w zależności od sposobu ogrzewania powietrza możemy podzielić na:

  • grzejniki konwektorowe,
  • grzejniki konwektorowo-radiatorowe,
  • grzejniki konwektorowe z nadmuchem.

Grzejniki konwektorowe wykorzystują efekt unoszenia się ciepłego powietrza podgrzanego przez aluminiowy element grzejny zainstalowany wewnątrz obudowy grzejnika. Zimne powietrze zasysane jest w dolnej części grzejnika i po ogrzaniu wyrzucane w górnej części obudowy.

Grzejniki konwektorowo-radiatorowe, np. dostępne na rynku grzejniki szklane, wyposażone są w dwa elementy grzejne: aluminiowy element grzejny oraz oporowy obwód naniesiony na szklaną taflę, spełniający funkcje radiatora płytowego.

Natomiast grzejniki konwektorowe z nadmuchem powietrza wykorzystują dodatkowy wentylator, który zwiększa efektywność unoszenia się ciepłego powietrza podgrzanego przez aluminiowy element grzejny zainstalowany wewnątrz obudowy grzejnika. Rozwiązanie takie znacznie skraca czas nagrzewania pomieszczenia.

Wybrane grzejniki wyposażone są w szereg funkcji, które sprawiają, że ogrzewanie jest jeszcze bardziej ekonomiczne, np.

  • Funkcja otwartego okna – Grzejnik automatycznie wykrywa dłuższy, znaczny spadek temperatury np. otwarcie okna i wyłącza grzanie, aby uniknąć strat energii.
  • Blokowanie panelu sterowania – Zapobiega niepożądanym zmianom ustawień.
  • Czujnik wykrywania nieobecności / obecności – Aby uzyskać jeszcze więcej oszczędności, gdy grzejnik wykryje nieobecność, stopniowo zmniejsza temperaturę od zadanej temperatury komfortowej. Po półtorej godziny przechodzi w pozycję ECO. Po ponownym wykryciu obecności reaguje natychmiast, zwiększając temperaturę do pozycji KOMFORT.
  • Wskaźnik efektywności nastawy – Pomaga zwiększyć świadomość oszczędzania energii – przy każdej zmianie nastawy pokazuje czy jest ona korzystna pod względem zużycia energii.
  • Zintegrowany programator tygodniowy – Możliwość zaprogramowania pracy grzejnika, zazwyczaj są to ustawione już programy fabryczne oraz dodatkowe programy użytkownika.

Montaż  grzejników jest niezwykle prosty, a co za tym idzie – nie wymaga skomplikowanego planowania, nie musimy wydzielać kotłowni czy składu na materiał opałowy.

Specjalista z firmy TOM-EL zauważa: Dzięki grzejnikom konwektorowym możliwe jest zapewnienie optymalnego poziomu ciepła w wybranym pomieszczeniu. Dodatkowo wysoka jakość wykonania i estetyka nie zaburza aranżacji wnętrza pomieszczeń, a szeroki asortyment grzejników na rynku pozwoli każdemu wybrać optymalne dla niego rozwiązanie.