Zalety druku cyfrowego
21 grudnia 2017

Kategoria:
Inne

Zalety druku cyfrowego

Najpopularniejszą metodą druku cyfrowego jest elektrofotografia. W tej technice, specjalny laser naświetla elektrostatycznie naładowany cylinder, generując w ten sposób zapisany w danych obraz. Jego wywołanie następuje w wyniku przeniesienia proszku z cylindra na podłoże i wtopienia go przy wykorzystaniu wysokiej temperatury. Oprócz elektrofotografii, do druku cyfrowego stosuje się również:

  • jonografię,
  • magnetografię,
  • elkografię,
  • termografię,
  • i technikę ink-jet.

Dlaczego warto wybrać druk cyfrowy?

Ponieważ jest to metoda oferująca dużo wyższą jakość wydruku niż standardowe drukarki i plotery, która jest zbliżona do offsetu. Ponadto, zlecenia wydruku cyfrowego są realizowane w zasadzie od ręki i możliwa jest pełna personalizacja wydruku – każda odbitka może mieć inny numer seryjny lub tekst.

Do wydruku cyfrowego nie ma także konieczności przygotowywania formy drukowej, co obniża koszty druku małych i średnich nakładów. Oszczędza się także z powodu braku próbnych wydruków. Dzięki cyfrowej obróbce obrazu, możemy też łatwo zarządzać kolorami odbitki i skalować obrazy, a każda zmiana jest prosta i nie wymaga dodatkowej regulacji maszyny drukującej.

Jak dodaje pracownik ze Studia EdytorW przypadku wydruku cyfrowego za jego największą zaletą uznaje się szybkość realizacji zleceń. Dzięki pominięciu formy drukarskiej, błyskawicznie uzyskujemy pierwszą odbitkę, która jest od razu odbitką nakładową. Po drugie, możemy archiwizować i personalizować każdy wydruk, co w przypadku offsetu jest niewykonalne.

Wady druku cyfrowego

Druk cyfrowy to rozwiązanie bardzo wygodne i popularne, jednak ma też pewne wady. Po pierwsze, jakość wydruku może być niewiele gorsza od offsetu, co może być zauważalne szczególnie w pełnych kryciach. Po drugie, wadą może być niewystarczająco duży format papieru, ponieważ większość urządzeń w technologii elektrograficznej oferuje wydruk w maksymalnym formacie B3.

Jeśli chodzi o cenę, koszt wydruku od jednej do kilkuset sztuk identycznej odbitki jest bardziej opłacalny w wydruku cyfrowym niż w offsecie. Jeśli interesuje nas dużo większy nakład, górą będzie offset.

Ze względu na swoje właściwości, druk cyfrowy znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie opłaca się korzystać z offsetu. Jest polecany przede wszystkim do drukowania małych nakładów materiałów reklamowych, ulotek, plakatów, ogłoszeń itp. Ma zastosowanie głównie w reklamie i biznesie, gdzie szczególnie ważny jest krótki czas realizacji wydruków i możliwość ich łatwej personalizacji oraz modyfikacji.