25 listopada 2019

Kategoria:
Inne

Zalety automatycznych lakierni proszkowych

Malowanie proszkowe w dobie współczesnych technologii stanowi jedną z najczęściej wykorzystywanych metod. Wszystko dzięki wysokiej wydajności podczas pokrycia powierzchni, którą gwarantują w pełni zautomatyzowane lakiernie. Elementy prawidłowo pomalowane w proszkowni automatycznej to bardzo wysoka trwałość powłoki oraz jej pełna przyczepność – przy zachowaniu bardzo wysokich standardów estetycznych.

Lakiernie proszkowe – na czym polega ich działanie?

Malowanie w proszkowni automatycznej pozwala na dokładne pokrycie elementów wykonanych ze stali, aluminium czy też ocynkowanych – w dowolnie wybranym kolorze. Najczęściej malowanymi elementami są te wykonane z metalu.

Specjalista z firmy Automatyczna Lakiernia Proszkowa MERA METAL S.A.​ zauważa:

Bardzo często malowanie proszkowe nazywane jest malowaniem na sucho. Metodę tę określa się także lakierowaniem proszkowym. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody nie wykorzystuje się tutaj wody. Na czym dokładnie polega fenomen malowania w lakierni automatycznej? Farba w postaci proszku nanoszona jest na malowany element – posiada on odpowiednie właściwości fizykochemiczne. Następnie naniesiona powłoka w postaci proszku zostaje poddana utwardzaniu w specjalnie do tego przygotowanym piecu.

Które z zalet lakierowania proszkowego są najbardziej doceniane?

Malowanie w automatycznej lakierni proszkowej niesie za sobą szereg korzyści. Do najważniejszych zalicza się przede wszystkim:

  • trwałość,
  • wytrzymałość,
  • estetykę,
  • ekologię.

Trwałość to bez wątpienia jedna z najważniejszych cech malowania w ten sposób. Nawet dostęp do najdroższych farb podczas malowania na mokro nie jest w stanie zagwarantować idealnej powłoki, która będzie idealnie przylegała w każdym miejscu powierzchni. Dodatkowo, farby mokre po pewnym czasie ulegają degradacji i możliwe jest pojawienia się odprysków – w przypadku malowania proszkowego ten problem nie występuje przez wiele lat. Malowanie proszkowe to również wysoka wytrzymałość – zwłaszcza na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto gwarantuje ono odporność na odczynniki chemiczne, ale co równie ważne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – w tym UV oraz wilgoci.

Estetyka malowania w automatycznej lakierni proszkowej to kolejna zaleta tej metody. Z biegiem lat, farba proszkowa nie ulega odbarwieniu, co niestety ma miejsce w przypadku zwykłego malowania na mokro.

Nie należy zapominać także o ekologii. Stosując tę metodę, ogranicza się zużycie szkodliwych dla środowiska rozpuszczalników. W celu uzyskania idealnej powłoki wystarczy pomalować daną powierzchnię tylko raz, nie tracąc dużej ilości substancji.

Dlaczego warto skorzystać z lakierni proszkowych?

Automatyczne malowanie proszkowe to niezwykle wygodny oraz szybki sposób na malowanie powierzchni wykonanych z różnych materiałów i dowolnym kształcie. Jest to nowoczesna metoda, która łączy w sobie wszystkie najważniejsze kwestie: szybkość wykonywanych prac, oszczędność oraz troskę o środowisko.