2 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Zakup spacerówki dla dziecka. Kryteria wyboru

Dziecko skończyło pół roku, a tradycyjna ,,gondola” przestała mu wystarczać? Najwyższy czas, by zainwestować w spacerówkę! Zakupując wózek spacerowy warto zwrócić uwagę na szereg czynników. Pod uwagę powinniśmy wziąć komfort malucha, ale też nasz własny.

Rozmiar kół

Wielkość kółek w wózku ma kluczowe znaczenie. Do spacerów po asfaltowej nawierzchni – chodnikach, parkowych alejkach czy galeriach handlowych – wystarczą spacerówki z małymi kółkami. Sytuacja komplikuje się w momencie, gdy podróżujemy po drogach gruntowych lub w terenie. Blokowanie kółek na kamieniach może przyprawić o ból głowy (i pleców…), a w skrajnych wypadkach zmusza do własnoręcznego dźwigania wózka.

Jeżeli na trasie spacerów dominują wyboje i leśne ścieżki, najlepiej zainwestować w wózek na większych kołach bądź zdecydować się na rozwiązanie pośrednie – małe koła z przodu i większej z tyłu. Dzięki temu, będziemy w stanie unieść przednie koła bądź ciągnąć wózek za sobą na kołach tylnych – objaśnia przedstawiciel sklepu Dziecięce Marzenia z Będzina.

Wiek dziecka

Wybór wózka powinien być dostosowany do wieku pociechy. W spacerówce podróżują kilkumiesięczne maluchy, a także dwu-, trzylatki. Dzieci szczególnie ruchliwe i ciekawe świata najczęściej przewozimy w pozycji siedzącej. Aby nie spuszczać ich z oka, możemy wybrać wózek z obracanym siedziskiem. Warto też zwrócić uwagę na zapięcia szelek i możliwość ich odbezpieczenia przez malca. W przypadku śpiochów, sytuacja prezentuje się inaczej. Jeżeli dziecko lubi drzemać, należy zwrócić uwagę na możliwość rozłożenia oparcia, jego długość, rozpiętość budki (chroniącej przed słońcem) oraz regulację podnóżka.

Masa wózka

Wózek spacerowy z założenia powinien być lekki, a na pewno lżejszy od zwykłego wózka głębokiego. Zakup kilkunastokilowego modelu może okazać się mało przemyślany – zwłaszcza gdy mieszkamy w bloku bez windy. ,,Generalnie uznaje się, że dobry wózek dziecięcy osiąga masę 7-8 kilogramów, choć znajdziemy też modele 3-6 kilogramowe. Trzeba pamiętać, że do masy wózka dochodzi waga przewożonego dziecka. Ponadto, lekki wózek często dysponuje mniejszą liczbą mechanizmów” – tłumaczy ekspert Dziecięcych Marzeń.

Mobilność spacerówki

Jakość prowadzenia wózka decyduje o tym czy codzienne spacery stanowią przyjemność, czy dosłowną drogę przez mękę. Dobra spacerówka daje możliwość prowadzenia jedną ręką. Łatwość kierowania warto sprawdzić jeszcze w sklepie, próbując przejechać slalomem krótki odcinek trasy. O mobilności decyduje też łatwość podbijania (unoszenia przednich kół pod naciskiem na rączkę – np. na krawężnikach, czy przy wchodzeniu do pojazdów komunikacji miejskiej) oraz możliwość składania. Złożony wózek bez trudu umieścimy w samochodzie jako bagaż podręczny.

Dodatkowe udogodnienia

Oczywiście wspomniane elementy nie wyczerpują tematu. O jakości i przydatności wózka decydują też inne czynniki, takie jak wielkość i dostępność kosza (przydatne, jeżeli chodzimy z dzieckiem na zakupy), solidność wykorzystanych materiałów i zastosowanej konstrukcji oraz zaopatrzenie w serwis gwarancyjny (i pogwarancyjny). Decyzji nie warto podejmować pochopnie. Nie powinniśmy też oszczędzać. Porządny wózek spacerowy może okazać się inwestycją na kilka lat, a po tym okresie da się go odsprzedać lub przekazać młodszemu rodzeństwu malucha. Profesjonalne sklepy ze sprzętem dziecięcym zachęcają do wizyty. Jest w czym wybierać!