rower
22 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Zakup pierwszego roweru. O czym warto pamiętać?

Dla zagorzałych wielbicieli jednośladów, którzy mają na swoim koncie wieloletnie doświadczenie w jeździe, wybór nowego roweru nie jest trudnym zadaniem. Jednak w sytuacji, gdy kupujemy pierwszy rower dla siebie lub dla dziecka, musimy pamiętać o kilku podstawowych regułach, które pozwolą nam uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań. Jak wybrać pierwszy rower?

Przeznaczenie roweru

Zanim zaczniesz przeglądać oferty sklepów rowerowych, zastanów się, czego konkretnie potrzebujesz. Jeżeli rower ma służyć ci jako środek transportu na niewielkim odcinku między domem a pracą, prawdopodobnie wystarczający będzie rower miejski. Do jazdy rekreacyjnej na dłuższe dystanse lepszy będzie pewnie rower trekkingowy lub crossowy, a jeśli planujesz bardziej sportową jazdę – rower MTB.

Kiedy wiesz już, jaki typ roweru będzie ci odpowiadał, możesz zawęzić poszukiwania do konkretnej marki. Szukając jednośladu do jazdy terenowej warto przyjrzeć się rowerom Diamondback, Kellys, Kross czy Monteria, natomiast w jeździe miejskiej doskonale sprawdzą się rowery Le Grand i Maxim. Ciekawą propozycję rowerów dla najmłodszych proponują marki Turbo, Saveno, wspomniana wcześniej Monteria.

Gdzie kupić nowy rower?

Zakup nowego roweru to, w zależności od modelu, wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że klienci szukają najlepszych ofert cenowych, a takie niewątpliwie proponują internetowe sklepy rowerowe.

Przy zakupie pierwszego roweru dobrze byłoby jednak skorzystać z fachowej rady specjalisty, a także „przymierzyć się” do roweru przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dlatego dobrym pomysłem jest uprzednia wizyta na targach lub bezpośrednio w salonie stacjonarnym. Jeśli nie spieszysz się z zakupem, obejrzyj różne modele, wybierz ten najlepszy, a następnie znajdź najlepszą cenę online.

Kilka uwag technicznych

W specyfikacji technicznej roweru zwróć uwagę na materiał, z którego wykonana jest rama. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są lekkie i trwałe ramy aluminiowe. Zdecydowanie mniej zapłacisz za rower ze stalową ramą, będzie on jednak znacznie cięższy i może szybciej korodować. Profesjonalne rowery wyczynowe często posiadają ramy z włókna węglowego lub chromowo-molibdenowe.

Jeśli planujesz poruszać się rowerem przede wszystkim w terenie, koniecznie wybierz model z amortyzacją, co znacznie podniesie komfort jazdy, natomiast w jeździe miejskiej jest to element zbędny – podpowiada nasz rozmówca ze z firmy ROWMOT, która od prawie 20 lat prowadzi sklep i serwis rowerowy w Kozienicach, a obecnie zajmuje się również internetową sprzedażą rowerów.

Chociaż w najprostszych modelach przerzutki nie są wymagane, ich obecność na pewno zwiększy wygodę jazdy rowerem i pozwoli ci bardziej racjonalnie dysponować wysiłkiem. Najlepsze przerzutki rowerowe od lat proponuje japońska firma SHIMANO.

Rowery mogą różnić się między sobą również rodzajem hamulców. Najpopularniejszym rozwiązaniem są hamulce szczękowe, które doskonale sprawdzą się w większości sytuacji, podczas gdy hamulce hydrauliczne przeznaczone są do jazdy w trudniejszych warunkacj, zaś w codziennych warunkach mogą zostać niewykorzystane.