8 marca 2021

Kategoria:
Inne

Zakładanie spółki, a pomoc adwokacka

Zakładanie spółki to czynność, która wymaga kompleksowej obsługi prawnej. Niestety po drodze można narazić się na popełnienie wielu błędów formalnych, których skutki będą odczuwalne nawet po latach. Niektóre kancelarie specjalizują się w zakładaniu i rejestrowaniu spółek prawa handlowego. Co warto wiedzieć o takiej obsłudze prawnej? Kiedy warto zgłosić się po pomoc do specjalisty?

Spółki i prawo spółek

Chcąc założyć spółkę prawa handlowego, dobrze jest najpierw zorientować się w podstawowych zapisach związanych z prawem spółek. To prawo reguluje bowiem wszelkie procesy powiązane z tworzeniem, działaniem, łączeniem, przekształcaniem i rozwiązywaniem spółek.

Przepisy prawa spółek regulowane są między innymi przez Kodeks spółek handlowych oraz przez Kodeks cywilny. Kontrolę nad nimi pełnią również takie akty prawne jak Ustawa o rachunkowości czy Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Istnieje kilka klasyfikacji opisywanych form prawnych. Dzielą się one między innymi ze względu na źródło regulacji. Dlatego już na etapie zakładania spółki, trzeba mieć sprecyzowaną wizję jej działania. Podstawowy podział spółek prawa handlowego to spółki kapitałowe oraz spółki osobowe. Do tych pierwszych zaliczają się .

 • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.),
 • spółki akcyjne (S.A.).

Natomiast do spółek osobowych należą:

 • spółka komandytowa,
 • spółka komandytowo-akcyjna,
 • spółka partnerska,
 • spółka jawna.

Na jaki rodzaj spółki się zdecydować? Pod uwagę trzeba wziąć wiele potencjalnych aspektów, między innymi odpowiedzialność wspólników i zakres ich obowiązków, dlatego w wyborze najkorzystniejszej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej pomagają specjaliści z kancelarii prawnych.

Wsparcie adwokackie przy obsługiwaniu spółek

Wiele renomowanych kancelarii adwokackich świadczy dla swoich klientów kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą spółek prawa handlowego oraz z ich zakładaniem. Taka pomoc może obejmować między innymi:

 • przekształcanie działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki osobowej w spółkę kapitałową,
 • łączenie spółek lub ich podział,
 • przygotowywanie aktów założycielskich, statutów i umów spółek,
 • sporządzanie zmian w umowie spółki (np. wstąpienie nowego wspólnika lub zmiana składu zarządu),
 • reprezentację spółek przed KRS w postępowaniach rejestrowych.
 • podwyższanie lub obniżanie kapitału spółki.

Jak widać, zakładanie spółki oraz jej późniejsze prowadzenie wiąże się z wieloma czynnościami legislacyjnymi, o które po prostu należy zadbać.

Czemu skorzystać z pomocy prawnej adwokata?

Trzeba wiedzieć, że prawo spółek jest regulowane wieloma przepisami i aktami legislacyjnymi, zatem nie powinno dziwić, że mało doświadczona osoba, która nie jest prawnikiem, może być skonsternowana licznymi zawiłościami prawnymi.

Wszystkie wyżej wymienione czynności wymagają fachowej wiedzy i doświadczenia związanego z prawem spółek.

Dlatego niezwykle ważny jest dobór zaufanego eksperta, który przeprowadzi klienta przez cały skomplikowany proces zakładania spółki, doradzi i będzie służyć bieżącą obsługą prawną – wyjaśnia specjalista z Kancelarii Prawnej adw. Łukasza Węgłowskiego.

Decyzja o skorzystaniu ze wsparcia kancelarii prawnej pomoże uniknąć wielu potencjalnych konsekwencji i błędów, których skutki, również finansowe, mogłyby odczuć wszystkie zaangażowane w proces podmioty.