internet
18 listopada 2016

Kategoria:
Inne

Zakladanie Internetu Tooway krok po kroku

Tooway to innowacyjne rozwiązanie umożliwiające uzyskanie szerokopasmowego połączenia z Internetem wszędzie tam, gdzie brak odpowiedniej infrastruktury dotychczas na to nie pozwalał. Dwukierunkowa technologia satelitarna sprawia, że szybka transmisja danych jest obecnie dostępna również na wsi, w górach czy w lesie. Sama zaś instalacja systemu Tooway przebiega niezwykle szybko i sprawnie.

„System” to zresztą dużo powiedziane. Pakiet Tooway składa się bowiem zasadniczo z tylko anteny satelitarnej i podłączonego do niej kablami koncentrycznymi modemu. Montaż tych urządzeń jest na tyle nieskomplikowany, że co bardziej doświadczeni użytkownicy mogą pokusić się o samodzielne do niego przystąpienie, postępując zgodnie z zaleceniami zawartymi w dołączonej instrukcji. Warto jednak, by zajął się tym odpowiednio przeszkolony specjalista. Nie tylko dla wygody.

Antena musi zostać precyzyjnie nakierowana na satelitę. Tylko wtedy uzyska się optymalną prędkość połączenia i zmniejszy ryzyko występowania ewentualnych błędów – mówi przedstawiciel firmy Kempa Invest, która zajmuje się dostarczaniem usługi satelitarnej transmisji danych w technologii Tooway.

Fachowiec zadba też o sprawdzenie, czy na drodze transmisji sygnału z satelity nie ma drzew, budynków lub innych przeszkód, które mogłyby ten sygnał zakłócać. Zamocuje antenę szybko, sprawnie i stabilnie, wedle standardowej procedury, zaplanowanej tak, by instalacja zabierała możliwie najmniej czasu. W efekcie najdłużej w tym wszystkim rzeczywiście czeka się tylko na dojazd instalatora wraz z montowanym przez niego sprzętem na miejsce.

Bez dodatkowego sprzętu i oprogramowania

Antena paraboliczna Tooway ma średnicę 75-77 cm i jest anteną kierunkową dwuzakresową, działającą w zakresie zarówno pasma Ka, jak i pasma Ku. Po odpowiednim jej zamocowaniu i nakierowaniu na satelitę KA-SAT podłącza się do niej przy pomocy wspomnianych wcześniej kabli modem Tooway. Jest on kompatybilny ze wszystkimi systemami operacyjnymi, wyposażony w interfejs typu Ethernet (RJ45), dzięki czemu w zależności od potrzeb i preferencji można podpiąć go do pojedynczego komputera albo do routera – bez konieczności instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania.

Jedyny wymóg to posiadanie karty sieciowej, która przekształca pakiety danych w odpowiednie sygnały – obecnie jest to jednak standardowy element wyposażenia każdego nowoczesnego komputera, więc raczej nie musimy się tym martwić.

Sieć także bezprzewodowa

Monter instalujący antenę w naszym domu czy firmie może przy okazji podłączyć do modemu dowolny posiadany przez nas router (np. Wi-Fi) i skonfigurować go, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z szerokopasmowego Internetu Tooway przez wszystkie komputery lub inne urządzenia, którym zezwolimy na taki dostęp, tworząc sieć lokalną.

Satelitarna transmisja danych, tak samo szybka niezależnie od lokalizacji geograficznej czy ukształtowania terenu, jest możliwa natychmiast po zakończeniu montażu anteny i modemu – nie trzeba czekać na żadną aktywację usługi. Elastyczne pakiety oferowane przez dostawców usługi Tooway pozwalają dopasować do indywidualnych potrzeb zarówno przepustowość, jak i inne parametry umowy, a w czasie jej trwania można dokonać zarówno zmiany takiego pakietu, jak i relokacji terminala Tooway, który z kolei można wziąć w dzierżawę bądź wykupić na własność.