23 marca 2017

Kategoria:
Inne

Na jakie zajęcia warto zapisać przedszkolaka?

W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym umysł dziecka przyswaja bardzo dużo nowych rzeczy. Poznaje swoich rówieśników, dzięki czemu uczy się współdziałania, uczestniczy w obowiązkowych zajęciach szkolnych, gdzie poznaje i doskonali się w różnych dziedzinach, ale również bawi się i obserwuje otaczający go świat. Cały czas należy zwracać uwagę na potrzeby dzieci i wspierać w rozwijaniu talentów np. poprzez zapisanie na dodatkowe zajęcia.

Nauka poprzez zabawę

Warto pamiętać, że zajęcia dodatkowe mają przede wszystkim rozwijać, a nie hamować młodego człowieka. Jeżeli zatem dziecko nie jest zbytnio zainteresowane danymi zajęciami, nie podoba mu się styl ich prowadzenia lub po prostu woli spróbować czegoś innego, nie należy go do niczego zmuszać i pozwolić na znalezienie własnej drogi. Najważniejsze jest dobre samopoczucie i nauka poprzez zabawę.

Sport i muzyka

Jeżeli jednak przedszkole oferuje dodatkowe zajęcia, na co warto zwrócić szczególną uwagę? Od najmłodszych lat należy zachęcać dziecko do aktywności fizycznej, dlatego jeżeli nie robi tego na podwórku z rówieśnikami, może czas pomyśleć nad zajęciami dodatkowymi? W przedszkolu oferowane są lekcje zarówno z gimnastyki, jak i sportów drużynowych, a nawet tańca. Uczęszczanie na któreś z nich na pewno pozytywnie wpłynie na poprawę sprawności fizycznej, zdrowie oraz ogólne samopoczucie.

Sport jest tylko jednym z obszarów, do których dziecko może mieć smykałkę. Być może jest to jednak muzyka? W przedszkole zwykle są prowadzone zajęcia z rytmiki, ale talent muzyczny może przejawiać się również w umiejętnościach grania na instrumencie. Pianino, gitara, flet, skrzypce – możliwości jest naprawdę wiele.

Plastyka i język obcy

Innym tematem, który może zainteresować przedszkolaka jest plastyka – rysowanie rozwija wyobraźnię i wrażliwość. Są to bardzo twórcze zajęcia, a możliwości wyrazu siebie jest dużo – poprzez ołówek, kredki, farby czy akwarele. Poznawanie nowych technik malarskich jest bardzo wciągające i sprawia, że dzieci zapominają o całym świecie bawiąc się w najlepsze podczas tworzenia rysunków lub większych obrazów.

W dzisiejszych czasach ważną umiejętnością jest znajomość języka obcego. Dla dzieci w wieku 3-4 lat najlepszą opcją jest codzienna nauka w przedszkolu w formie luźnej zabawy.

Na początku należy bowiem często osłuchiwać się z językiem obcym, aby każda z nim styczność sprawiała frajdę i nie zniechęcała do czynienia postępów w tym zakresie – wyjaśnia właścicielka Niepublicznego Przedszkola „Promyk” w Szczecinie