12 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Jakie zagrożenia niosą ze sobą ptaki i jak im zapobiegać?

Ptaki są symbolem wolności i swobody, a także źródłem ludzkich marzeń o locie. Niestety, tylko na kartach książek. W praktyce zwierzęta te potrafią okazać się prawdziwymi szkodnikami, a ich obecność w pobliżu siedzib ludzkich wiąże się z wieloma problemami. Jakie zagrożenia przynoszą ze sobą ptaki i w jaki sposób staramy się im zapobiegać? Czy można skutecznie odstraszać ptaki?

Ptaki – problem estetyczny i higieniczny

Listę irytujących ptaków-szkodników w przestrzeni miejskiej otwierają gołębie. I nic dziwnego! Te skrzydlate stworzenia są bardzo problematyczne. Latają w dużych grupach i mają skłonność do przebywania tam, gdzie są ludzie – bo gdzie oni, tam pożywienie. Niestety, gołębie bardzo zanieczyszczają teren. Elementy architektoniczne szczególnie ulubione przez te ptaki to: gzymsy, parapety, balkony i pomniki, które trzeba regularnie czyścić.

Sytuacja zaostrza się, gdy rodzina gołębi postanowi osiedlić się na balkonie – mówi specjalista z Centrum Usług Sanitarnych „Centrus” z Lublina. – Gdy tylko zacznie się budowa gniazda, gołębie będą z maniackim uporem wracać do tej czynności nawet wtedy, gdy zniszczymy im konstrukcję. Nie zniechęca ich też wyrzucanie jajek.

Gołębie bardzo brudzą balkon i całą elewację, a ich odchody i samo gniazdo są siedliskiem bakterii i pasożytów. Ptaki te są także hałaśliwe. Niekiedy zamiast balkonu czy parapetu zewnętrznego wybierają rynnę, co blokuje odpływ wody opadowej. Jeżeli nie chcemy regularnie pozbywać się gołębiego gniazda, najprościej jest odwieść ptaki od pomysłu osiedlania się na naszym terenie.

Jak odstraszyć gołębie?

Popularnym sposobem unikania wizyt gołębi są różnego rodzaju kolce. Instaluje się je tam, gdzie ptaki lubią siadać. Ponieważ nie mogą spocząć, nie mają powodu, aby przebywać w danym miejscu. Wyróżnia się odstraszacze typów polskiego i francuskiego. Różnią się one zagęszczeniem i układem kolców, ale zasada działania pozostaje taka sama. Typ francuski ma więcej ostrych elementów i sprawdza się wyjątkowo dobrze w rynnach, gdzie ptasie gniazda są szczególnie problematyczne i trudne do usunięcia.

Odstraszacz ptaków składa się z przezroczystej listwy, która jest elementem mocującym dla kolców. Podczas montażu spód listwy pokrywa się klejem zawierającym masę uszczelniająco-klejącą. Rozwiązanie to jest proste i skuteczne, a co szczególnie ważne – nie wyrządza krzywdy zwierzętom. Bardziej szkodliwe jest dla nich reagowanie po fakcie – usuwanie gniazd z jajami lub pisklętami. Montując kolce, dajemy ptakom do zrozumienia, aby znalazły sobie inne lokum.