20 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Zadbaj o dobre samopoczucie swoich pracowników

Wydatki na pracowników stanowią prawie 90% kosztów operacyjnych firmy, dlatego nawet niewielka poprawa komfortu pracy i idący za nią wzrost efektywności to skuteczny sposób na milionowe oszczędności. Podpowiadamy, jak zadbać o dobre samopoczucie i zdrowie pracowników.

W pracy spędzamy większość naszego życia, dlatego to pracodawca i warunki pracy w bardzo dużym stopniu wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Zwłaszcza, jeśli pracujemy dłużej niż 8 godzin dziennie, a urlopy to w naszej firmie fikcja. Jak skutecznie zatroszczyć się o dobre samopoczucie pracowników i stworzyć zdrową firmę, która będzie przyjaznym i równocześnie bardzo wydajnym miejscem pracy?

Dobre samopoczucie pracownika jest ważne!

Stworzenie przyjemnego miejsca pracy to nie lada wyzwanie. Dobrze urządzenie biura wpływa jednak nie tylko na zdrowie pracowników, to także magnes na utalentowanych ludzi i sposób na poprawę efektywności zespołów. Obecnie na rynek wkraczają pracownicy pokolenia Y, którzy są mobilni, elastyczni i dobrze czują się w innowacyjnych aranżacjach. Badania przeprowadzone wśród młodych pracowników wskazują, że w biurach ze strefami wypoczynku i ciekawą aranżacją wnętrz odnotowuje się wzrost efektywności pracowników.

Managerowie nowoczesnych firm coraz częściej zauważają, że optymalizacja przestrzeni biurowej to pewny sposób na poprawę wyników pracowników, a co za tym idzie dochodów całego przedsiębiorstwa. Dużą rolę odgrywa atrakcyjna aranżacja przestrzeni biurowej, w które po prostu będzie się chciało spędzać czas. Firma, gdzie nie ma miejsca na odpoczynek, a pracownicy są stłoczeni i źle się czują, nie ma szansy na osiągnięcie sukcesu w branżach wymagających kreatywności i innowacyjności.

Zdrowy, słoneczny i zielony

Nie każda zmiana na lepsze w biurze będzie od razu wymagać od kierownictwa burzenia ścian i drogich inwestycji. Czasem wystarczą proste zabiegi. Jak choćby zapewnienie pracownikom dostępu do światła dziennego. Ważne jest, żeby biurka stały przy oknach a ścianki działowe nie przesłaniały pracownikom dostępu do światła.

Innym sposobem jest urządzanie biur w oparciu o tak zwaną aktywność zespołu. Stworzenie przestrzeni przyjaznej dla koncentracji i pracy zespołowej pozwala nie tylko poprawić wydajność (dzięki lepszej komunikacji w zespołach), ale także zmniejszyć ilość nieobecności w biurze, ponieważ poprawa działania zespołów przekłada się na mniejsze odczuwanie stresu wśród pracowników, a to oznacza mniej chorób.

Z niewolnika nie ma pracownika

Budowa atrakcyjnego miejsca pracy nie tylko poprawia samopoczucie pracowników, jest także metodą walki o pracowników w branżach, w których brakuje dobrych specjalistów.

– W komfortowym miejscu pracy wzrasta wydajność, ponieważ zrelaksowany pracownik pracuje szybciej i skuteczniej. Jeżeli odcinamy pracownikom dostęp do po portali społecznościowych, prywatnej poczty albo innych form na krótką przerwę w pracy, tak naprawdę działamy na własną szkodę. Pracownik, który nie może się zrelaksować ma małą wydajność, częściej choruje i brakuje mu zaangażowania. Dlatego, świadomi pracodawcy, zamiast rygoru stawiają na nowoczesne biura, które oprócz oczywistych udogodnień posiadają również strefy przeznaczone do regeneracji sił umysłowych i fizycznych – dodaje pracownik firmy Ratuszowa11 specjalizującej się w wynajmie powierzchni biurowej.