20 października 2020

Kategoria:
Inne

Zabezpieczenie ładunku w transporcie morskim

Transport morski umożliwia przewóz prawie każdego towaru, nie tylko drobnicowego i masowego, ale nawet ponadgabarytowego. Dobre przygotowanie towarów do transportu z pewnością sprawi, że dotrą one w całości do swojego odbiorcy. Przy transporcie morskim ważne jest dokładne ich zabezpieczenie przed uszkodzeniami. Kluczową sprawą jest solidne opakowanie, które powinno chronić przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych panujących na morzu.

Dlaczego zabezpieczenie ładunku w transporcie morskim jest tak ważne?

Warunki panujące podczas transportu morskiego różnią się od warunków panujących w transporcie lądowym. Towary przewożone drogą morską muszą być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników, które mogłyby doprowadzić do poważnych uszkodzeń mechanicznych. Towary na statku narażone są na obciążenia statyczne powstające w wyniku spiętrzenia ładunków, jak i obciążenia dynamiczne, które powstają w wyniku drgania podłoża ładowni. Co więcej, dochodzi do tego kołysanie całego statku oraz uderzenia fal.

Na otwartym morzu poziom wilgoci jest stosunkowo wysoki, powietrze jest zasolone, a temperatura wykazuje bardzo duże amplitudy. Niedostateczne zabezpieczenie towaru może prowadzić do jego zgubienia lub uszkodzenia, a nawet prowadzić do zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz środowiska. Za załadunek, jego mocowanie i zabezpieczenie odpowiada załadowca kontenera morskiego – zauważa ekspert z firmy Vetro, która zapewnia Klientom zarówno terminal przeładunkowy, jak i wsparcie na każdym etapie organizacji transportu.

Niewłaściwy załadunek może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji podczas przewozu kontenera, dlatego, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że towar nie został załadowany w sposób bezpieczny, to nie powinien zostać przyjęty do przewozu morskiego.

Jak dobrze zabezpieczyć ładunki w transporcie morskim?

Ładunki w transporcie morskim należy zabezpieczyć poprzez odpowiednie ułożenie, właściwe opakowanie oraz zabezpieczenie materiałami amortyzującymi. Opakowanie przewożonych towarów powinno być solidne oraz wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki pogodowe panujące na morzu.  Aby uniknąć przemieszczania się towarów, należy umieścić je w pierwszej kolejności w skrzyni, a dopiero później w kontenerze. Jeżeli skrzynie ustawiane są piętrowo, to tym bardziej powinny być ułożone stabilnie w kontenerze. Do tego celu często używa się specjalnych konstrukcji drewnianych, a zwiększenie stabilności podczas transportu morskiego odbywa się dzięki wykorzystaniu specjalnych rodzajów poduszek powietrznych – nazywanych również workami sztauerskimi.

Dodatkowo, w celu ochrony przed wilgocią, stosuje się zabezpieczenie przeciwwilgociowe we wnętrzu kontenera. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne folie i środki osuszające. Zastosowanie odpowiednich procedur i technik sprawi, że przewożony towar będzie całkowicie bezpieczny i nie trzeba będzie martwić się o jakiekolwiek straty czy uszkodzenia. Zdarza się także, że na opakowaniach umieszczane są urządzenia monitorujące stan ładunku podczas transportu morskiego, które informują o przekroczeniu wartości granicznej wstrząsów, niebezpiecznym przechyleniu czy nawet przewróceniu towaru.