Korozja stali
22 marca 2018

Kategoria:
Inne

Zabezpieczenie konstrukcji stalowej przez korozją

Korozja to niezamierzone, stopniowe niszczenie metali. Do korozji dochodzi z powodu elektrochemicznego lub chemicznego oddziaływania środowiska. Zjawisko korozji może być fatalne w skutkach, szczególnie w przypadki konstrukcji budowlanych. Sprawdźcie w jaki sposób można zabezpieczyć konstrukcję stalową przed korozją.

Czym jest korozja?

Choć stal ma dobre właściwości mechaniczne i wytrzymałościowe, to jednak nie jest niezniszczalna. Jej głównym wrogiem jest korozja, czyli zjawisko niszczenia. Może ona dotknąć nawet stali nierdzewnej.

To w jakim stopniu stal będzie narażona na korozję zależy przede wszystkim od jej jakości. Kolejnym istotnym czynnikiem jest oddziaływanie środowiska. Aby uchronić stal przed korozją, konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący firmę ELANA PET.

W wyniku korozji elektrochemicznej, na powierzchni stali pojawić może się rdza. Korodując, stal bowiem traci swoje techniczne parametry, a w efekcie kruszeje i powoli ulega degradacji. Utrata wartości może stanowić zagrożenie dla wszystkich użytkowników stalowych przedmiotów.

Jak zabezpieczyć konstrukcję stalową?

Rodzaj zabezpieczenia przed korozją dobierać należy względem typu produktu. Jeśli chodzi o stalowe balustrady na tarasach i balkonach lub przęsła ogrodzenia, to wystarczy pomalować je specjalnymi, antykorozyjnymi farbami. Trochę inaczej wygląda to w przypadku np. konstrukcji stalowej.

Wśród najczęściej stosowanych sposobów zabezpieczania konstrukcji stalowej przed korozją wymienić należy:

  • cynkowanie ogniowe – uniwersalny i wyjątkowo trwały sposób, zwiększa odporność stali na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Proces cynkowania ogniowego polega na pokrywaniu elementów stalowych powłoką cynkową poprzez krótkotrwałe zanurzenie elementów w ciekłym cynku. W ten sposób powstaje powłoka, która jest bardzo szczelna i stanowi barierę między stalowym podłożem a środowiskiem, a dodatkowo charakteryzuje się wieloletnią trwałością. Cynkowanie umożliwia ochronę powierzchni konstrukcji, zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej.
  • malowanie antykorozyjne – polega na pokryciu elementów konstrukcji stalowej farbą o określonych właściwościach. Należy wybrać taką farbę, która sprawdzi się w warunkach, w których eksploatowana będzie dana konstrukcja. Efektywność powłoki antykorozyjnej zależy w dużej mierze od odpowiedniego przygotowania powierzchni przed malowaniem oraz od sposobu aplikacji farby. Dużą zaletą tego rozwiązania jest różnorodność farb i metod aplikacji.

Zastanawiając się nad wyborem jednej z dwóch wyżej wymienionych metod, warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak środowisko użytkowania konstrukcji stalowej. Istotne są też chemiczne i mechaniczne czynniki, na które będzie ona narażona.