Zabezpieczanie wykopów – przegląd rozwiązań
W toku prowadzonych robót inżynieryjnych czy geotechnicznych, ale również przy okazji prac drogowych i budowlanych, konieczne jest zachowanie zasad BHP, między innymi przez zastosowanie odpowiednich rozwiązań zabezpieczających wykopy. Podobnym zasadom podlega zabezpieczanie rowów melioracyjnych czy skarp. Ma to na celu zapobieżenie wypadkom z udziałem ludzi, osunięciom ziemi, zalaniom i przeciekom.
Do najbardziej sprawdzonych rozwiązań należą:
- ścianka szczelna – stalowa
- ścianka berlińska
- grodzice PCV
- palisady
Właściwy rodzaj zabezpieczeń dobiera się na podstawie przeprowadzanych badań geotechnicznych. Wszystko zależy od struktury geologicznej i nawodnienia gruntu – mówi specjalista współpracujący z CM-Construction.
Ścianka szczelna – stalowa
Tego rodzaju rozwiązanie jest metodą powszechnie stosowaną w budownictwie i doskonale sprawdza się w następujących przypadkach:
- jako obudowy głębokich wykopów
- do zabezpieczania nabrzeży portowych
- w charakterze grodzic
- przy okazji regulacji rzek i kanałów
- w celu uszczelnienia wałów przeciwpowodziowych
- do ochrony budowli i fundamentów
Może być środkiem stałym lub tymczasowym, podczas prac prowadzonych na znacznych głębokościach, zwłaszcza w warunkach, gdy poziom i gromadzenie się wód gruntowych wykluczają inne rodzaje zabezpieczeń.
Ścianka berlińska
Stosuje się ją do:
- zabezpieczania wykopów
- budowy murów oporowych
Znajduje zastosowanie tam, gdzie występują grunty nienawodnione, a gęsta zabudowa uniemożliwia wykonanie wykopów szerokopasmowych.
Grodzice PCV
Montuje się je jako:
- osłony stref brzegowych zbiorników wodnych
- osłony rowów melioracyjnych i umocnień wałów przeciwpowodziowych
- obudowy basenów ogrodowych
- przesłony ograniczające filtrację wód gruntowych
- przegrody filtracyjne w zbiornikach wodnych
- elementy regulacji koryt rzecznych
Grodzice wykonane są z polichlorku winylu. W kształcie i sposobie montażu są identyczne jak grodzice stalowe (budowane z pionowych brusów, łączonych ze sobą za pomocą specjalnie ukształtowanych zamków).
Tańsze i lżejsze niż grodzice stalowe, ale możliwe do stosowania tylko tam, gdzie obciążenia gruntu będą mniejsze, niż w przypadku grodzic stalowych.
Palisady
Mogą znosić znaczne obciążenia pionowe, dlatego sprawdzają się w funkcji:
- zabezpieczenia wykopów
- ściany nośnej
Możliwe do zastosowania w przeważającej części gruntów. Są systemem bardzo ekonomicznym i niepowodującym problemów, nawet w miejscach o gęstej zabudowie.
Wszystkie powyżej przedstawione formy zabezpieczania wykopów są rozwiązaniami technologicznie sprawdzonymi i powszechnie stosowanymi w robotach inżynieryjnych.