23 marca 2020

Kategoria:
Inne

Z jakich materiałów wykonuje się torby ekologiczne?

Trend ekologiczny szturmem wdarł się do wielu branż – i bardzo dobrze! Konsumenci i producenci są coraz bardziej świadomi odpowiedzialności środowiskowej i z takim nastawieniem podejmują decyzje biznesowe oraz zakupowe. Szczególną popularnością, w tym kontekście, cieszą się eko torby. Wykonuje się je z przyjaznych środowisku materiałów. Jakich dokładnie?

Charakterystyka toreb ekologicznych

Ekologiczne torby to – innymi słowy – torby wielokrotnego użytku. W przeciwieństwie do plastikowych „jednorazówek”, nadają się do ponownego zastosowania. Można w nich nosić wszystkie te produkty i materiały, które zazwyczaj noszone były w torbach jednorazowych, a więc: artykuły spożywcze, książki, zakupy drogeryjne itd.

Krój zazwyczaj jest dość ograniczony – producenci najczęściej decydują się na wycięcie z tkaniny dwóch prostokątów. Następnie podwijają je i podłączają. Niekiedy do konstrukcji dołącza się także boczne części i spód, wzmocnione dodatkowymi szwami lub podkładem.

Takie produkty są trwałe i wytrzymałe. Nawet po wielokrotnym praniu prezentują się bardzo dobrze – zwłaszcza, jeśli nie mają dodatkowych elementów ozdobnych, takich jak cekiny. Tkanina nie rozerwie się nawet wtedy, gdy umieści się wewnątrz teczkę z ostrymi rogami.

Przede wszystkim jednak eko torby to szansa na poprawę stanu środowiska naturalnego. Generuje się bowiem mniej śmieci, a ponadto naturalna tkanina jest całkowicie biodegradowalna.  

Torby bawełniane

Bawełna to tkanina zdecydowanie najczęściej wykorzystywana w produkcji eko toreb. Jest stosunkowo tania, wytrzymała, a dodatkowo można na niej tworzyć różnego rodzaju nadruki – wyjaśnia przedstawiciel firmy Rola, zajmującej się produkcją opakowań tekstylnych.

Najczęściej występuje w wersji bielonej, naturalnej (odcień złamanego beżu/brązu) lub wielokolorowej. Wybór dostępnych toreb bawełnianych jest naprawdę spory. Niektóre tkaniny bawełniane są dodatkowo obkurczone oraz wybarwione, a przez to odporne na spieranie.

Torby z juty

„Juta” to włókno łodygowe produkowane z rośliny z rodzaju juta. Terminem tym określa się także wytwarzaną z niego tkaninę o splocie płóciennym. Materiał jutowy prezentuje się bardzo naturalnie i dzięki temu wpisuje się w estetykę wyrobów utrzymanych w stylu rustykalnym i boho.

Torby papierowe

Wspomniane wyżej materiały zaliczają się do ekologicznych. Podobnie jest z papierem, który stanowi tanią i przede wszystkim przyjazną środowisku alternatywę dla foliówek.

Papierowe torby to znakomite rozwiązanie na zakupy. Wiele firm wykorzystuje je także jako użyteczny materiał promocyjny – na papierze można przecież umieścić logotyp, a w środku mogą znaleźć się materiały reklamowe (katalogi, broszury, długopisy) danej marki.

Włókna roślinne

Projektanci toreb ekologicznych stawiają także na bardziej innowacyjne materiały pochodzenia roślinnego, np. z kukurydzy, palmy lub bambusa.

Szczególnie to ostatnie rozwiązanie cieszy się sporą popularnością. Torba wykonana z tkaniny bambusowej jest oddychająca, a nawet ma właściwości bakteriobójcze.