piłkarskie koszulki sportowe
25 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Z jakich materiałów powinna być wykonana dobra odzież sportowa?

Każdy sportowiec, jak i osoba zaczynająca przygodę ze sportem zdaje sobie sprawę z tego, że materiał, z którego wykonana jest odzież sportowa, ma ogromne znaczenie podczas aktywności fizycznej. Jest to szczególny rodzaj naszej garderoby, o którego jakość powinniśmy zadbać. Na pierwszym miejscu powinna być wygoda i komfort. Z tego artykułu dowiesz się, z jakich materiałów powinna być wykonana dobra jakościowo odzież sportowa.

Bawełniana odzież sportowa

To wciąż jeden z najchętniej wykorzystywanych surowców w szyciu ubrań, nie tylko sportowych. Jest to naturalne włókno, które pozwala skórze oddychać, stąd często produkowane są z niego bawełniane koszulki czy dresy. Jest to materiał dość chłodny, w którym na pewno mniej się zgrzejemy, gdyż dość dobrze przepuszcza powietrze.

Ubrania sportowe z bawełny są chętnie wybierane z uwagi na ich stosunkowo niską cenę oraz dostępność na rynku. Częściej decydują się na nie początkujący sportowcy, którzy zaczynają swoją przygodę z bieganiem czy siłownią, a także osoby uprawiające mniej intensywne treningi, np. jogę, pilates, jazdę na rolkach czy rekreacyjną jazdę na rowerze – zauważa ekspert z firmy Dacco, specjalizującej się w produkcji i sprzedaży odzieży sportowej oraz sprzętu sportowego.

Osoby, które intensywnie uprawiają sport lub po prostu mocniej się pocą, odradzają bawełnianą odzież, z uwagi na to, że bardziej chłonie wilgoć i szybko staje się mokra.

Odzież sportowa wykonana z włókien syntetycznych

Najwięcej ubrań sportowych szyje się z poliesteru, gdyż jest to materiał funkcjonalny, który nie chłonie wody, nie jest zimny, a pod wpływem promieni słonecznych nie traci swojego koloru. Do ubrań wykonanych z poliestru często dodawany jest elastan, dzięki któremu materiał staje się bardziej rozciągliwy i lepiej dopasowuje się do ciała sportowca. Spotkać go możemy w składzie bielizny sportowej, koszulek czy legginsów. Odzież sportowa z poliestru jest stosunkowo tania, można w niej ćwiczyć zarówno w siłowni, jak i na świeżym powietrzu. Szyje się z niego bieliznę, spodnie czy piłkarskie koszulki sportowe, które można prać w wysokich temperaturach oraz suszyć na słońcu bez obawy, że wyblakną. Minusem odzieży wykonanej z poliestru jest elektryzowanie się, co ma większe znaczenie w przypadku osób z dłuższymi włosami.

Jeżeli chodzi o poliamid – w świecie sportu pojawił się, jako pierwszy. Jest to materiał bardzo wytrzymały oraz dość sztywny. Koszty uzyskania tej tkaniny są dość wysokie. Produkuje się z niej najczęściej stroje kąpielowe, kurtki przeciwdeszczowe, piłkarskie i narciarskie. Odzież wykonana z poliamidu nie wymaga prasowania, szybko schnie, z uwagi na to, że nie wchłania wody, jednak gniecie się nieco bardziej niż ta z poliestru. Niezwykłą zaletą jest fakt, że włókna poliamidowe można bardzo łatwo farbować tak, aby uzyskać zarówno głęboką czerń, jak i inne mocno nasycone kolory.

Polipropylen również należy do tkanin syntetycznych i wykorzystuje się go do produkcji odzieży termoaktywnej. Posiada on kanaliki kapilarne, odpowiadające za odprowadzanie wody podczas aktywności fizycznych. Do odzieży sportowej wykonanej z polipropylenu często dodaje się jony srebra działające antybakteryjnie, które eliminują zapach potu. Materiał ten jednak nie jest odporny na promieniowanie UV. Przed zakupem profesjonalnej odzieży warto najpierw dowiedzieć się, czym wyróżniają się poszczególne typy tkanin. To pozwoli nam na bardziej świadomy wybór odzieży sportowej.