25 stycznia 2021

Kategoria:
Inne

Z jakich elementów składają się spawarki?

Spawarki to urządzenia, które są dziś niemal niezastąpione podczas łączenia ze sobą elementów z metalu. Aby ich mechanizm mógł sprawnie funkcjonować, wszystkie ich części składowe muszą idealnie ze sobą współpracować. Tylko wtedy fachowiec będzie mógł szybko, dokładnie i bez problemu wykonać swoje obowiązki. Dowiedz się, jakie element można wyróżnić w budowie spawarki.

Jak zbudowane są spawarki?

Spawarki nie bez powodu uznawane są za elementarny sprzęt, który musi znaleźć się w różnego rodzaju warsztatach, fabrykach, a nawet na placach budowy. Fachowcy mają do wyboru kilka ich rodzajów – nieco różnią się one od siebie swoją konstrukcją.

Dużą popularnością cieszą się spawarki MIG/MAG oraz TIG. Ich budowa w zasadniczych kwestiach jest do siebie bardzo zbliżona. Składają się one z:

  • źródła prądu oraz połączonego z nim układu sterującego;
  • podajnika drutu i przewodu zespolonego;
  • przewodu masowego – jego funkcją jest łączenie źródła prądu z przedmiotem, który jest spawany;
  • butli z gazem technicznym – zarówno podczas spawania MIG/MAG, jak i TIG wykorzystuje się najczęściej argon, hel lub ich mieszankę;
  • uchwytu, który służy do przekazywania prądu do drutu.

Spawarki składają się także z całego szeregu mniejszych części. W ich budowie można wyróżnić dysze, palniki, tulejki izolacyjne, włączniki uchwytu, wkłady teflonowe do aluminium, rozdzielacze gazu. Elementy te są dostępne m.in. w ofercie firmy METALLWERK.

Inną budowę mają urządzenia służące do spawania metodą MMA. Są to spawarki elektryczne konstruowane z prostownika napięcia i wtórnego, transformatora, filtra pojemnościowego, falownika oraz dławika filtrującego.

Jakie zastosowanie mają popularne migomaty i spawarki TIG?

Ze względu na to, że podczas łączenia metali z metodą MIG/MAG oraz TIG stosuje się gazy techniczne, powstające spawy są wyjątkowo mocne i wytrzymałe. Poza tym istnieje możliwość zrobotyzowania urządzeń wykorzystujących te technologie. Dlatego też sprzęt tan ma tak szerokie zastosowanie.

Sprzęt MIG/MAG jest przeznaczony do spawania automatycznego i półautomatycznego. Urządzenie te cechuje duża wydajność, dlatego są niezwykle przydatne podczas prac montażowych. Oprócz tego wykorzystuje się je do spawania w liniach technologicznych.

Metoda TIG jest doceniana ze względu na możliwość tworzenia spawów o najlepszej jakości, jeżeli chodzi o wytrzymałość połączeń. Spawarek takich używa się do spawania prądem stałym oraz przemiennym – w przypadku łączenia ze sobą elementów z aluminium. Urządzenia TIG są również uznawane za najbardziej uniwersalne i wszechstronne.