Kraty pomostowe
30 listopada 2019

Kategoria:
Inne

Z czego wykonuje się kraty pomostowe?
5 (100%) / 1 głosów

Z czego wykonuje się kraty pomostowe?

Podesty, tarasy widokowe i przejścia w obiektach przemysłowych często są wykonywane z krat pomostowych. Elementy te mają właściwości, które świetnie sprawdzają się w miejscach tego typu. Muszą one być wykonane z solidnego materiału, aby wytrzymywały nacisk dużych ciężarów. Z czego zatem tworzy się kraty pomostowe? I czym się one charakteryzują?

Kraty pomostowe – z czego się je wykonuje?

Materiałem, z którego wykonuje się kraty pomostowe, jest wysokiej jakości stal konstrukcyjna w wersji czarnej lub ocynkowanej. Wykorzystuje się również stal nierdzewną i kwasoodporną.

Na życzenie klienta kraty mogą być wykonywane ze stali specjalnej o określonych właściwościach. Niezależnie od materiału, z którego są wykonywane, kraty składają się z płaskowników nośnych, które układa się równolegle do siebie i łączy specjalnymi elementami – tłumaczy pracownik firmy Stomar.

Opisaną metodę nazywa się zgrzewaniem. Dzięki niej nie trzeba stosować dodatkowych ram, ale czasem są one wykorzystywane po to, aby zakotwiczyć kraty w posadzce lub żeby po prostu korzystanie z nich było łatwiejsze. Poza tym, kraty można wykonywać jeszcze z kratownic prasowanych. Polega to na tym, że w płaskownikach wzdłużnych wykonuje się odpowiednio grube nacięcia, a potem wciska się w nie płaskowniki poprzeczne.

Jakie są cechy krat pomostowych?

Kraty pomostowe wykorzystuje się w miejscach, w których są one narażone na duże obciążenie. Dlatego też muszą być wytrzymałe i trwałe. Z reguły kraty są umieszczane również na wysokościach, dlatego powinny być stabilne, aby zapewniały wystarczające bezpieczeństwo użytkownikom podestów i przejść. Poza tym charakteryzują się one stosunkowo dużą odpornością na substancje chemiczne oraz szkodliwe warunki atmosferyczne (takie jak niskie temperatury, silny wiatr czy słońce), dlatego mogą być umieszczane również w miejscach, gdzie będą narażone na te czynniki.

Kraty pomostowe mają także właściwości antypoślizgowe. Stopień antypoślizgowości można każdorazowo ustalić przed wykonaniem kraty i dostosować do potrzeb klienta. Dla przykładu w kratach w wersji serrated można zastosować dodatkowo żłobiony płaskownik nośny, co znacząco zwiększa ich właściwości antypoślizgowe.

Zastosowanie krat pomostowych

Kraty pomostowe są wykorzystywane zazwyczaj w obiektach przemysłowych. Za ich pomocą tworzy się różnego rodzaju przejścia, schody i podesty, które umożliwiają przemieszczanie się pracowników zakładów. Czasem wykorzystuje się je również w miejscach publicznych jako swego rodzaju chodniki dla przechodniów. Inne miejsca zastosowania to kopalnie, galerie handlowe, magazyny i stocznie. Kraty pomostowe są też coraz częściej wykorzystywane w budynkach mieszkalnych i przemysłowych – świetnie pasują do stylu industrialnego, charakteryzującego się prostotą i surowością. Jak można zatem zauważyć, są one bardzo przydatne i na pewno warto rozważyć umieszczenie ich w danym budynku lub miejscu publicznym znajdującym się na powietrzu.