7 sierpnia 2019

Kategoria:
Inne

Z czego wykonane są nagrobki?

Nagrobki to znacznie więcej niż miejsca pochówku. W formie nagrobka wyrażona jest przede wszystkim pamięć o zmarłych. Nagrobek – jako architektoniczna kompozycja – projektowana jest w różnych formach (np. pomniki albo grobowce) i wykonywana z różnych materiałów. Z jakich materiałów są wykonywane nagrobki i jakie materiały są przeważnie wybierane do ich produkcji w polskich warunkach klimatycznych?

Najczęstsze materiały wykorzystywane w produkcji nagrobków

Materiał do budowy nagrobków pozyskiwany jest przede wszystkim z kamieni naturalnych:

  • marmuru
  • granitu

Alternatywą dla kamienia naturalnego są jego odpowiedniki, czyli konglomeraty. Wizualnie przypominają marmur albo granit. Ponadto koszt realizacji nagrobka z konglomeratu jest niższy, co przesądza o popularności tego materiału. Jednak najtańszym dostępnym materiałem jest lastriko. W jego składzie znajduje się m.in. grys zawierający różne odmiany marmuru, granitu i bazaltu. Jest to bardzo wytrzymały materiał, ale w przeciwieństwie do kamieni naturalnych i konglomeratów, pozbawiony jest dużych walorów estetycznych.  

Jaki materiał jest najlepszy w produkcji nagrobków?

Wybór odpowiedniego materiału do wykonania nagrobku zależy przede wszystkim od budżetu, a więc kwoty, jaką klient może przeznaczyć na realizację projektu – wyjaśnia pracownik firmy pogrzebowej Gołębski – Zakład pogrzebowo-kamieniarski w Gorzowie Wielkopolskim, która specjalizuje się w projektowaniu i realizacji nagrobków, pomników i innych elementów kamiennych, związanych z pochówkiem.

Pomijając jednak aspekt finansowy, w potocznym wyobrażeniu materiałem pierwszego wyboru wydaje się być marmur. Z reguły jednak jest on stanowczo odradzany w naszych warunkach klimatycznych, ponieważ jako skała wapienna ulega szybkiej erozji pod wpływem wody i mrozu. Zamiast nagrobka wykonanego ze skały naturalnej można wybrać nagrobek z lastrico. Jednak – przeciwnie do nagrobków z kamienia naturalnego – jest trudniejsze w konserwacji. Wpływa na to znaczna porowatość jego powierzchni. Ponadto bardzo łatwo wnikają w niego zanieczyszczenia i wilgoć. Podobne trudności w konserwacji – jakkolwiek o innym charakterze – stwarza piaskowiec, dlatego jest wybierany rzadziej. W Polsce zwykle wybierany jest więc granit. Można wskazać następujące zalety nagrobków wykonanych z tego kamienia:

  • trwałość,
  • odporność na wpływ warunków atmosferycznych,
  • walory estetyczne, w tym zróżnicowane barwy i faktury,
  • łatwość w konserwacji.

Należy pamiętać o tym, że granit – jako skała magmowa – występuje pod każdą szerokością geograficzną, dlatego jest wiele typów granitu. Różnią się one nie tylko krajem pochodzenia, ale także właściwościami, w szczególności twardością i nasiąkliwością. Dlatego w wyborze odpowiedniego granitu trzeba się kierować wiedzą i doświadczeniem kamieniarzy.