drzwi-dzwiekochlonne
29 maja 2018

Kategoria:
Inne

Z czego produkowane są drzwi dźwiękochłonne?

Niemal nieustanna ekspozycja na hałas wydaje się w obecnych czasach nieunikniona. Pozornie przyzwyczajamy się do podwyższonego poziomu decybeli, przestając zauważać głośność naszego otoczenia. Nawet jednak poza naszą świadomością hałas wpływa niekorzystnie na poziom stresu, nie pozwala nam też efektywnie wypocząć. Jak się od niego odgrodzić? Zamknięcie się w mieszkaniu czy własnym pokoju niewiele da, jeśli nie wyposażymy się w drzwi dźwiękochłonne.

Nazywane też bywają drzwiami akustycznymi lub dźwiękoszczelnymi, ich celem jest zaś skuteczne odgrodzenie od niepożądanych dźwięków na poziomie co najmniej 28 decybeli. Z takim natężeniem prowadzona jest normalna, niezbyt głośna rozmowa. Wartość parametru oznaczanego przez producentów drzwi jako Rw powinna jednak wynosić co najmniej 32 dB, a najlepiej nawet 40 dB, jeśli chcemy zapewnić sobie naprawdę komfortowe warunki spokoju i ciszy. Umieszczona w zwykłych drzwiach warstwa izolacji akustycznej to najczęściej ażurowa konstrukcja z tektury, przypominająca budową plaster miodu. Współczynnik Rw w ich przypadku wynosi jednak zwykle nie więcej niż zaledwie 15 dB. Jakie materiały zapewnią więc optymalne wyciszenie?

Wypełnienie

Do najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie zaliczyć można użycie płyty otworowo-wiórowej lub wypełnienia z pianki poliuretanowej. Niektórzy producenci stosują też korek, wełnę mineralną czy dodatkowe warstwy blachy, dzięki którym drzwi zyskują też dodatkowe właściwości, takie jak ognioodporność, podwyższona termoizolacja albo ochrona przed włamaniem. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu rozwiązania wymagają zastosowania mocniejszej ramy, co niestety podnosi koszty. Warto jednak zadać sobie pytanie, na ile wyceniamy własne zdrowie.

Materiał zewnętrzny

Jeśli chodzi o to, co znajduje się na zewnątrz warstw izolacyjnych, do wyboru mamy kilka opcji, spośród których z pewnością znajdziemy wariant idealnie odpowiadający naszym potrzebom i preferencjom. Należy wśród nich wymienić stanowiące naturalną barierę dla hałasu lite drewno, ale też PCV, stal oraz szczególnie polecane do produkcji drzwi dźwiękochłonnych aluminium.

Rozwiązania konstrukcyjne

Ważny jest jednak nie tylko materiał wykonania, ale też konstrukcja zarówno skrzydła drzwiowego, jak i ościeżnicy, oraz obecność specjalnych listew uszczelniających.

Wyższą izolacyjnością akustyczną będą odznaczać się np. drzwi bezprzylgowe, czyli takie, których prosta krawędź ustawia się w chwili zamknięcia w jednej płaszczyźnie z ościeżnicą – mówi ekspert z zajmującej się stolarką okienno-drzwiową firmy Patio ze Szczecina.

Prawidłowy montaż

Nawet najlepsze i najdroższe rozwiązania nie zagwarantują niestety pożądanego efektu, jeśli drzwi zostaną niewprawnie zamontowane. Źle założone uszczelki czy nieprawidłowe zamocowanie progu, nierówne osadzenie albo brak wypełnienia ościeżnicy pianką mogą skutkować powstaniem szczelin, przez które będzie przedostawać się hałas (różnica wynosi niekiedy nawet aż 10 dB). Warto więc powierzyć montaż drzwi dźwiękochłonnych sprawdzonym fachowcom, którzy dysponują stosowną wiedzą i doświadczeniem.