29 października 2021

Kategoria:
Inne

Wytłaczarki jedno i dwu ślimakowe. Charakterystyka

Złożona problematyka materiałów polimerowych wymusza na producentach urządzeń zastosowanie coraz bardziej nowatorskich rozwiązań. Efektem tego jest funkcjonowanie na rynku różnorodnych wytłaczarek ślimakowych. Dużą popularnością cieszą się te, jedno- oraz dwuślimakowe. Mają one różną charakterystykę i funkcjonalność, ale obydwa rodzaje sprawdzają się równie dobrze. Co warto wiedzieć na temat tych urządzeń?

Podobieństwo między wytłaczarkami jedno- a dwuślimakowymi

Na początku warto podkreślić, że zarówno wytłaczarki jednoślimakowe, jak i dwuślimakowe, są przeznaczone do obróbki tworzyw sztucznych. Zasada działania obydwu tych narzędzi jest dość prosta. Przez maszynę przeciska się upłynniony plastik. Natomiast głowica z kształtką nadaje wytłoczni pożądaną formę.

Zasadniczo jednak na tym podobieństwa się kończą, a czynnikiem decydującym będzie zróżnicowany sposób budowy, funkcjonalność oraz szczegółowe możliwości zastosowania. O wszystkim tym można porozmawiać z doświadczonymi specjalistami z firmy Zakład Budowy Maszyn i Systemów Sterowania.

Nie bez znaczenia będą też takie parametry różnicujące, jak wytwarzanie ciśnienia, czas przebywania tworzywa w wytłaczarce, samooczyszczanie się ślimaków, cena zakupu itd.

W zależności od obrabianego materiału

Dobierając odpowiedni dla siebie typ wytłaczarki, warto uwzględnić to, jaki materiał się obrabia. Kluczowy będzie zwłaszcza parametr typu i postaci surowca polimerowego wraz z pożądaną klasą finalnie otrzymywanych produktów.

Od tego, jaki wariant się wybierze, zależą efekty w postaci pobierania materiału z zasobnika oraz mieszania rozprowadzającego.

W zależności od konkretnych potrzeb produkcyjnych

Wytłaczarki jednoślimakowe, choć mają nieco gorsze parametry od swojego „bogatszego” odpowiednika, wciąż bardzo dobrze radzą sobie z większością operacji.

Jeśli więc potrzeby danego przedsiębiorstwa nie są zbyt wygórowane, to zakup takiego urządzenia będzie dobrą decyzją. Zwłaszcza wtedy, gdy zwraca się uwagę na koszty.

Z kolei wytłaczarki dwuślimakowe prześcigają te jednoślimakowe pod kątem wydajności pracy, szczególnie w wymagających warunkach. Natomiast trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że są to urządzenia o wiele droższe w zakupie.

Niezależnie od tego, na jaki wariant ostatecznie zdecyduje się klient, zawsze warto przed zakupem zapoznać się dokładnie z parametrami technicznymi. Inwestycja w tego rodzaju sprzęt jest bowiem poważną decyzją finansową.