14 marca 2017

Kategoria:
Inne

Wytłaczarka. Charakterystyka i zastosowanie urządzenia

Wynalezienie plastiku zrewolucjonizowało chyba wszystkie dziedziny życia. Lekki, wytrzymały i tani materiał, któremu można nadać praktycznie dowolny kształt? Idealnie! Urządzeniem, które umożliwia wykorzystywanie tworzyw sztucznych, jest wytłaczarka. Jak wygląda i jakie są jej zastosowania? W jaki sposób stosowanie wytłaczarek ułatwia wykorzystywanie tworzyw sztucznych?

Plastik i wytłaczanie

Plastik to ogólna potoczna nazwa tworzyw sztucznych. Pod względem chemicznym sa to rozmaite polimery. Jest ich bardzo wiele, stąd bogactwo materiałów o różnych właściwościach. Jedne odmiany plastiku są twarde i sztywne, inne giętkie i rozciągliwe.

Plastik, zanim nabierze ostatecznego kształtu, ma postać granulatu lub płatków. Granulat jest podgrzewany. Topi się i zmienia stan skupienia. Może być jak rozgrzana plastelina lub całkowicie płynny. W zależności od konsystencji dobiera się odpowiednie metody obróbki materiału. Jedną z nich jest wytłaczanie plastiku.

Wytłaczanie polega na przepchaniu uplastycznionego tworzywa przez odpowiednio wyprofilowany kanał. Jest wiele rodzajów wytłaczania; w rezultacie otrzymuje się różne wyroby o pożądanych cechach. Urządzenie służące do tego celu to wytłaczarka tworzyw sztucznych, zaś wynik jej pracy – wytłocznia.

Wytłaczarka – co można z nią zrobić?

Ponieważ możliwości związane z kształtowaniem plastiku są niemal nieograniczone, mamy do dyspozycji wiele rodzajów wytłaczarek, m.in.: jednoślimakowe, dwu- i więcej ślimakowe, stożkowe, równoległe. Są to wielkogabarytowe urządzenia przemysłowe. Pozwalają uzyskać różne typy wytłoczni. Może to być wytłocznia konwencjonalna, ale też np. porowata, jeżeli wyrób musi przepuszczać powietrze. W zależności od tego, czy zastosujemy rozdmuchiwanie czy ogranicznik mechaniczny, otrzymamy odpowiednio folię rurową lub pojemniki.

Wytłaczarka jest niezastąpiona przy produkcji ciągłych jednolitych lub powtarzalnych elementów o stosunkowo prostej budowie. Mogą to być takie wyroby, jak: rurki, pojemniki, kroplówki, listwy i profile używane w budownictwie.

Wytłaczarki umożliwiają szybką i wydajną produkcję wielu rzeczy, z których korzystamy na co dzień. Duży wybór wytłaczarek, dzięki którym można uzyskiwać dowolne kształty, oferuje www.pol-service.pl.