deweloperzy
18 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Wystrój przestrzeni wspólnych a wartość inwestycji mieszkaniowej

Piękne nowoczesne mieszkanie nieopodal miasta, a jednocześnie na łonie natury? To marzenie wielu osób, które planują zamieszkać na osiedlu. Przy poszukiwaniach komfortowego lokum pod uwagę bierzesz też zapewne inne kryteria, w tym metraż, dostęp do komunikacji miejskiej, miejsca parkingowego oraz zastosowane rozwiązania architektoniczne. Wszystko to jednak ma wpływ na finalną wartość mieszkania. Co warto wiedzieć na ten temat?

Wartość inwestycji mieszkaniowej – od czego zależy?

Cena nieruchomości zależy od kilku czynników, w tym od jej lokalizacji i od metrażu. Im bliżej centrum miasta jest położone osiedle, tym bardziej wzrasta koszt zakupu nieruchomości. Zwłaszcza, jeśli jest ona ulokowana w otoczeniu zieleni – łąk, lasów, parków i rezerwatów. Właśnie takich lokali poszukują najczęściej osoby, które marzą o własnych czterech ścianach.

– Ceny nowoczesnych mieszkań są wyższe ze względu na lepszy standard budownictwa. Dobre materiały i technologie kosztują więcej, co jednak przekłada się na jakość. Dzięki temu lokum jest odpowiednio ocieplone, zabezpieczone przed zawilgoceniem i zagrzybieniem, a także rzadziej wymaga remontów. Chociaż zakup mieszkania jest droższy, z czasem ta inwestycja zwraca się z nawiązką z powodu późniejszych oszczędności finansowych – mówi inwestor Osiedla Botanika.

Na cenę lokalu wpływa również kondygnacja i układ pomieszczeń. Współcześnie mieszkania parterowe z ogródkiem są bardziej kosztowne niż piętrowe z balkonem. Dlaczego? Głównie z tego powodu, że coraz więcej osób marzy o własnym małym zakątku zieleni, który można pielęgnować. Nie każdy też wie, że mieszkania z aneksem kuchennym bywają droższe niż z wydzieloną kuchnią.

Wartość inwestycji mieszkaniowej jest też zależna od odległości lokum od przystanków i dworców. Bliższe połączenie z komunikacją miejską często wiąże się z wydatkiem kilku tysięcy złotych więcej za m2.

Cena mieszkań – co jest jeszcze ważne?

Na cenę mieszkania wpływa styl architektoniczny, aranżacja terenów zielonych i dostęp do dodatkowych udogodnień, w tym miejsca parkingowego. Warto też pamiętać, że na przykład lokum na osiedlu w Krakowie zawsze będzie droższe niż na obrzeżach mniejszych miejscowości. Daje ono jednak więcej korzyści, w tym małą odległość do jednego z największych miast w Polsce.

Łatwo zauważyć, że na koszt mieszkania ma wpływ wiele czynników, począwszy od wystroju przestrzeni wewnątrz, jak i po otoczenie. Przy zakupie wymarzonego zakątka warto więc kierować się nie tylko jak najniższą ceną, ale też powyższymi kryteriami.