Jakie wyróżniamy rodzaje kruszyw dekoracyjnych?
21 grudnia 2017

Kategoria:
Inne

Jakie wyróżniamy rodzaje kruszyw dekoracyjnych?

Zastosowania kruszyw dekoracyjnych

Kruszywa dekoracyjne to ogrodowa „kropka nad i” – niestety, często pomijana przez osoby niezwiązane zawodowo z projektowaniem zieleni. A szkoda! Te dodatki nie tylko podnoszą walory estetyczne ogrodu, ale też mogą mieć funkcje praktyczne. Zanim jednak do nich przejdziemy, dowiedzmy się, gdzie najczęściej stosowane są kruszywa dekoracyjne. Opowiada o tym specjalistka z firmy Pietra Land:

Kruszywa dekoracyjne są nieodłącznym elementem dobrze zaprojektowanej i dopracowanej zieleni. Znajdują zastosowanie nie tylko w ogrodach przydomowych, ale też w parkach, na skwerach i placach, na dziedzińcach, cmentarzach, reprezentacyjnych miejskich terenach zielonych oraz w pięknych ogrodach pałacowych i dworskich, które zwiedzamy. Dobrze zorganizowana połać zieleni może podnieść rangę obiektu, a zastosowanie kruszyw dekoracyjnych nadaje całości szlachetnego charakteru.

Kruszywa dekoracyjne mogą być stosowane na różne sposoby, jednak szczególnie często wykorzystuje się je do zaznaczenia granic i obrębienia lub przeciwnie – wypełniania poszczególnych elementów projektu. Mogą więc otaczać alejki, wypełniać klomby, być wysypywane wokół pni drzew i oczek wodnych.

Rodzaje kruszyw dekoracyjnych

Żeby dobrze zaprojektować ogród z wykorzystaniem kruszyw dekoracyjnych, trzeba poznać ich rodzaje i zastosowania każdego z nich oraz możliwości, jakie dają w kreowaniu przestrzeni. Przyjrzyjmy się więc trzem typom kruszyw: grysom i żwirom, otoczakom i kamieniom ozdobnym,

Grysy i żwiry dekoracyjne to najdrobniejsze z wymienionych wyżej kruszyw. Są to drobne kamyki, często wykorzystywane do wysypywane pod krzewami lub jako podłoże dla kompozycji skalnych. To kruszywo dostępne jest w szerokiej gamie kolorów, więc można dobrać takie, które najlepiej podkreślą barwy roślin. Żwiry i grysy powstrzymują wzrost trawy i chwastów, więc możemy cieszyć się wyłącznie tym, co chcemy widzieć w swoim ogrodzie. To trwałe kruszywo, które w odróżnieniu od kory dekoracyjnej nie wymaga pielęgnacji i wymiany co jakiś czas. Wystarczy opłukać je wodą.

Otoczaki to większe kamienie o obłych, miękkich kształtach. Są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach. Co ważne, dobrze komponują się z grysami i żwirami. Nadają się na alejki albo podłoże dla większych roślin o wyraźnie odznaczającym się pniu.

Ostatni rodzaj to kamienie ozdobne. Duże kawałki skał z różnych stron świata, uformowane przez naturę w najróżniejsze niepowtarzalne kształty, są dekoracją same w sobie. Mogą też wzmacniać brzeg oczka wodnego.