5 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Wyposażamy przydomowy warsztat. Jakie meble kupić?

Własny, przydomowy warsztat, to marzenie każdego majsterkowicza. Warsztaty najchętniej urządzamy w garażach, dobudówkach, czy w piwnicach. Warto dobrze przemyśleć, jak urządzimy tę przestrzeń, by była ona naprawdę funkcjonalna i by można było w niej gromadzić jak najwięcej potrzebnych do pracy narzędzi i materiałów. Warsztat musi być dla nas wygodny i przyjazny, tak byśmy chętnie do niego wracali i przyjemnie spędzali w nim czas. Na co zwrócić uwagę? – Omówimy na przykładzie warsztatu w garażu.

Mały warsztat dla majsterkowicza

Niewielki warsztat przyda się niemal w każdym domu. Tylko bardzo bogaty lub bardzo leniwy mężczyzna nie posiada swojego kompletu podstawowych narzędzi, którymi można coś rozkręcić, przykręcić, czy przybić do ściany. Pomieszczenie, w którym będziemy mogli swobodnie coś naprawić, czy samodzielnie stworzyć, to naprawdę dobra rzecz. Nawet jeżeli przestrzeń, którą dysponujemy, jest niewielka, przy odpowiednim urządzeniu stworzymy z niej wygodne miejsce do pracy. Jeżeli decydujemy się na warsztat w garażu, należy przede wszystkim wydzielić strefę, w której znajdzie się nasze miejsce pracy. Druga sprawa: postarajmy się wykorzystać każdy możliwy sposób na przechowywanie. Przestrzeń do pracy w garażu nie musi składać się wyłącznie ze stołu warsztatowego z szufladami. Mile widziane są także inne meble, na przykład specjalne regały, czy szafy warsztatowe. Jeżeli brakuje nam miejsca na większe przedmioty, możemy skorzystać z wieszaków mocowanych do ścian lub sufitów. Na takich wieszakach często umieszczamy na przykład rowery, aby móc swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać samochodem. Na wieszakach mogą znaleźć się także narzędzia ogrodowe, czy narzędzia do odśnieżania w sezonie zimowym. Mniejsze narzędzia dobrze jest umieszczać na tablicach warsztatowych.

Strefa pracy i strefa przechowywania

Strefa pracy jest kluczową częścią naszego warsztatu. To przestrzeń, która ma charakter użytkowy i organizacyjny zarazem. Powierzchnia strefy roboczej musi być na tyle duża, by majsterkowicz mógł się w niej swobodnie poruszać i oczywiście swobodnie pracować. Strefa pracy powinna być zaprojektowana tak, by nasz warsztat nie kolidował z głównym przeznaczeniem garażu, czyli trzymaniem w nim samochodu – mówi nam przedstawiciel firmy Met-Pol z Bobowa.

Blat roboczy, a najlepiej kompletny stół warsztatowy z szufladami, w którym będziemy przechowywać najczęściej używane narzędzia, musi mieć ułatwiony dostęp do gniazdek i łączy. Blat powinien być odpowiednio doświetlony, by móc pracować o każdej porze dnia. Strefa przechowywania, poza szufladami stołu, może składać się z regałów lub szaf. Najlepiej jest wybrać meble wykonane z metalu, ponieważ są one wytrzymałe na wszelkie mechaniczne uszkodzenia. To, w jaki sposób podzielimy narzędzia, materiały i różnego rodzaju sprzęty, zależy już tylko od naszych preferencji.