3 marca 2017

Kategoria:
Inne

Wypełnienie piankowe jako forma ochrony przedmiotów w pojemnikach

Bezpieczeństwo towaru to sprawa priorytetowa w przemyśle, handlu i każdej branży. Czy jeśli chodzi o wysyłkę produktów, czy ich przechowywanie, ładunek powinien być chroniony przed uszkodzeniami. Dotyczy to wszelkich materiałów delikatnych oraz tych, które powinny pozostać w stanie nienaruszonym, a także dobrze prezentować się w opakowaniu. W tym właśnie celu wykorzystuje się wypełnienia piankowe.

Wkłady piankowe

Wypełnienia piankowe znajdują szerokie zastosowanie w zakresie pakowania i transportowania towarów. Wykorzystywane są jako separatory do wszelkiego rodzaju pojemników – walizek, kartonów, szuflad, pudełek, skrzyń, szkatułek i wielu innych opakowań. Wkład pełni trzy ważne funkcje: segreguje elementy i pozwala zachować porządek w pojemniku, zapewnia estetykę opakowania, a przede wszystkim chroni składowane towary przed uszkodzeniami spowodowanymi wzajemnym oddziaływaniem elementów, np. zarysowaniem czy też czynnikami zewnętrznymi. Wkłady takie dostępne są w standardowych wersjach, ale często produkowane są na indywidualne zamówienie.

Wyjaśnia to ekspert z firmy THT – wiodącego producenta opakowań: Innowacyjne techniki obróbki pozwalają na tworzenie wkładów piankowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb odbiorców. W ten sposób często produkowane są tzw. wkłady prezentacyjne, których podstawowym zadaniem jest estetyczne wyeksponowanie zawartości danego opakowania, np. szkatułki czy walizki. Tworzenie wkładu piankowego pod indywidualne zamówienie jest gwarancją precyzyjnego dopasowania kształtu wypełnienia i znajdujących się w nim otworów do pojemnika oraz produktu. W efekcie otrzymujemy w pełni zabezpieczony i dobrze się prezentujący pakunek.

Przekładki piankowe

Przekładki z pianki doskonale sprawdzają się w transporcie produktów ułożonych w systemie szeregowym. Chronią powierzchnię towarów przed zarysowaniem i amortyzują wstrząsy. Mogą być produkowane na indywidualne zamówienie, a dzięki temu dostosowane precyzyjnie pod względem rozmiarów i specyfiki do  rodzaju przewożonych dóbr, ponadto istnieje możliwość podklejenia przekładek specjalnymi materiałami klejącymi. Jest to rozwiązanie chętnie wykorzystywane w przemyśle, gdzie istotną rolę odgrywa ochrona płaskich elementów wielkopowierzchniowych.

Obsypka piankowa

W przypadku pakowania i transportu, zwłaszcza jednorazowego, produktów o niestandardowych parametrach, często wykorzystuje się tzw. „obsypkę”. Jest to rozdrobnione wypełnienie z pianki, którym – co sama nazwa wskazuje – obsypuje się przedmioty, tak by zapełnić wolną przestrzeń w pojemniku. Szczelnie otulająca towary wysokiej jakości pianka skutecznie chroni i amortyzuje je przed wstrząsami.