wózki widłowe na wynajem
3 sierpnia 2021

Kategoria:
Inne

Wynajem wózków widłowych – kiedy to się opłaca?

Rynek wózków widłowych w Polsce dynamicznie się rozwija. Zapotrzebowanie na pojazdy tego typu wzrasta, więc z każdym rokiem rośnie również liczba firm, które w swojej ofercie posiadają nowe i używane wózki. Niektóre z nich poza sprzedażą zajmują się także wynajmem. Czy usługa wynajmu cieszy się dużym zainteresowaniem? Kiedy wypożyczenie wózka widłowego jest korzystniejsze od kupna? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Zalety wynajmu wózków widłowych

Wynajem wózka widłowego to przede wszystkim tańsza opcja od kupna pojazdu na stałe. Właściciel magazynu, hali produkcyjnej, fabryki czy sklepu wielkopowierzchniowego, który chce wyposażyć prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo w urządzenia ułatwiające transport towarów, nie musi inwestować jednorazowo dużej sumy pieniędzy potrzebnej na zakup nowego sprzętu. Wynajem sprawdzi się więc w sytuacji, gdy firma chce ograniczyć koszty prowadzenia działalności, a jednocześnie wózki są jej niezbędne do wykonywania codziennych obowiązków. Zaoszczędzone w ten sposób środki mogą zostać przeznaczone na dalszy rozwój przedsiębiorstwa.

Kolejną z niewątpliwych zalet wynajmu widlaków jest możliwość użytkowania pojazdu przez dowolny, wybrany przez najemcę czas. Urządzenia te doskonale sprawdzają się w przypadku firm, które na co dzień nie korzystają z pojazdów do przewożenia ciężkich towarów, ale okresowo przyjmują dostawy wielkogabarytowych ładunków i przez ograniczony czas muszą dysponować flotą wózków ze znacznie większym udźwigiem. Większe modele umożliwiają sprawny rozładunek otrzymanych towarów. Gdy dostawa zostanie przyjęta, wózek jest zwracany do wypożyczalni. To dużo korzystniejsze rozwiązanie od kupna pojazdu, który przez większość dni w roku stałby nieużywany.

Dla kogo dedykowana jest usługa wynajmu?

Z usługi wynajmu wózków widłowych może skorzystać każdy przedsiębiorca. Najczęstszymi klientami wypożyczalni wózków są osoby potrzebujące urządzeń do prac sezonowych czy dorywczych, niezwiązanych z głównym profilem działalności firmy. Jest to również doskonała opcja dla przedsiębiorców zastanawiających się nad zakupem pojazdu, którzy przed podjęciem ostatecznej decyzji chcą sprawdzić możliwości techniczne kilku modeli jednocześnie. Wynajem dedykowany jest też osobom potrzebującym wózka na czas naprawy sprzętu używanego na co dzień. Gdy wózek ulegnie awarii, niezbędny jest nowy pojazd, który pozwala zapobiec przestojom w pracy zakładu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie IPZ, która oferuje wózki widłowe oraz części: Wynajem wózków to świetna propozycja dla przedsiębiorców korzystających z tych urządzeń tylko raz na jakiś czas. Duża dostępność pojazdów różnej klasy i o wielu zastosowaniach daje niemal nieograniczone możliwości wyboru wózka dopasowanego do indywidualnych potrzeb najemcy. Oferowane modele są sprawne i gotowe do pracy. Regularnie przechodzą wszystkie niezbędne przeglądy i badania techniczne. Dzięki temu przedsiębiorcy zainteresowani wynajmem nie muszą martwić się o żadne kwestie związane z ewentualnym serwisem czy naprawą. Wszystko to znajduje się po stronie wynajmującego.

Ile kosztuje wynajem wózków?

Końcowy koszt wynajmu wózków widłowych to kwestia indywidualna uzależniona od kilku czynników. Ważna jest w tym przypadku długość wynajmu oraz model pojazdu, w tym jego udźwig, wysokość unoszenia oraz rodzaj napędu. Ceny różnią się również w zależności od firmy, jej renomy i lokalizacji.

Niewątpliwie najbardziej opłacalną opcją dla przedsiębiorców jest najem długoterminowy. W przeciwieństwie do bezpośredniego zakupu czy wzięcia pojazdu w leasing najemca nie ponosi żadnych opłat wstępnych, jest też zwolniony z konieczności wykonywania przeglądów technicznych oraz odbiorów UDT. Jedyne koszty ponoszone przez najemcę to opłata czynszowa i zakup paliwa. Przedsiębiorca korzystający z usługi najmu długoterminowego może liczyć także na atrakcyjne rabaty i możliwość negocjacji ceny. Reguła jest w tym przypadku bardzo prosta. Im dłużej trwa okres wynajmu, tym lepsze warunki cenowe są przedstawiane najemcy.