8 marca 2019

Kategoria:
Inne

Wynajem sprzętu oświetleniowego na imprezę. Dlaczego to dobry pomysł?

Kongresy, konferencje, koncerty, eventy, spektakle to wydarzenia gdzie ogromne znaczenie ma wygląd imprezy, w tym jej oświetlenie. Takie spotkanie musi być doskonale przemyślane pod kątem technicznym, a zaplanowanie odpowiedniego oświetlenia bywa wyzwaniem ponad siły. Warto wtedy zwrócić się do profesjonalistów, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestii oświetlania imprez.

Od czego zależy oświetlenie imprezy?

Na to pytanie odpowiada pracownik wrocławskiej firmy NH Projekt – technologie oświetleniowe:

Rodzaj oświetlenia jest dobrany do charakteru imprezy. Inaczej oświetla się kongres, a inaczej koncert. Ważnym czynnikiem jest również miejsce wydarzenia. Innego oświetlenia użyjemy w pomieszczeniu, a innego na imprezie plenerowej. Należy też zwrócić uwagę na rozmiar pomieszczenia oraz jego zaciemnienie, czyli rolety lub zasłony. Im większy lokal, tym więcej światła potrzebuje.

Oświetlenie zależy przede wszystkim od typu imprezy. Każde z poniższych wydarzeń wymaga innego rodzaju oświetlenia:

  • koncert w sali, hali, plenerze oraz wnętrzu sakralnym,
  • impreza sportową,
  • spektakl teatralny,
  • program telewizyjny,
  • otwarcie obiektu,
  • prezentacja produktu,
  • pokaz mody,
  • gala, bankiet,
  • event korporacyjny.

Jeśli zależy nam na podświetleniu konkretnego miejsca użyjemy oświetlenia punktowego. Takie światło przyda się też do prezentacji produktu, czy też na bankiecie. Natomiast podczas koncertu scena zazwyczaj jest oświetlona wieloma reflektorami, które są połączone z dźwiękiem i sterowane przez obsługę techniczną. Inaczej wygląda scena w obiektach kultury, takich jak teatr czy kino. W takich budynkach organizowane są często bankiety lub gale. Wymagana jest więc elegancja i pewien rodzaj luksusu. Warto tutaj wspomnieć, że podczas imprez masowych należy zadbać o bezpieczeństwo i odpowiednio, czyli zgodnie z przepisami,  podświetlić drogi ewakuacyjne.

Odpowiednie oświetlenie imprezy ma ogromny wpływ na jej sukces. To, jakiego światła użyjemy, gdzie i z jakim natężeniem ma znaczenie. Dlatego warto udać się do profesjonalistów, którzy pomogą nam  zaplanować wydarzenie pod względem technicznym. Wynajem oświetlenia to jedna sprawa, ale rozplanowanie jego rozmieszczenia to również ogromne wyzwanie. Zależnie od rodzaju imprezy, liczby gości i wielkości sali z profesjonalistami możemy dobrać najlepszy sposób jej oświetlenia, tak aby stała się niezapomnianym wydarzeniem.