wynajem koparki
27 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Wynajem sprzętu budowlanego jako rozwiązanie dla firm wykonawczych

W przypadku prowadzenia budowy przez prywatnych inwestorów, wypożyczanie maszyn jest bardzo popularne. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w firmach budowlanych, ponieważ zwykle preferują one zakup sprzętu i pracę na własnych urządzeniach. Czy firmy wykonawcze również mogą zyskać na wypożyczaniu sprzętu budowlanego?

Największe plusy wynajmu

Własny sprzęt to na pewno wygodna opcja dla firmy budowlanej. Jednak nie można zapominać, że w przypadku urządzeń przeznaczonych do prac remontowych i budowlanych, koszty zakupu są bardzo wysokie. Jednorazowa inwestycja w sprzęt to nieraz wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zdecydowanie tańszą opcją jest wynajem krótkoterminowy.

Specjalista z przedsiębiorstwa PHU MABUD, które oferuje usługi brukarskie, mówi: Wynajmując sprzęt firma płaci tylko za czas, przez który maszyny były użytkowane. Jest to szczególnie istotne dla niewielkich lub nowopowstałych firm, które nie posiadają jeszcze dużego kapitału i niechętnie podchodzą do kwestii zaciągania długoterminowych kredytów.

Warto rozważyć wynajem sprzętu budowlanego w przypadku, kiedy firma realizuje zlecenia w różnych, czasami znacznie oddalonych od siebie lokalizacjach. Transport własnego sprzętu z miejsca na miejsce jest nie tylko trudny logistycznie, ale też kosztowny. Jest to również ciekawe rozwiązanie, jeśli jednorazowo potrzebne okaże się urządzenie specjalistyczne, które nie będzie często wykorzystywane w codziennej pracy firmy.

Wygoda i bezpieczeństwo

W momencie kiedy firma wykonawcza posiada swój własny sprzęt musi zapewnić dogodne miejsce na jego przechowywanie. Pomieszczenie powinno chronić urządzenia przed uszkodzeniami mechanicznymi i stanowić barierę ochronną przed niekorzystnymi czynnikami meteorologicznymi. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia kolejnych kosztów związanych z wynajmem hali lub innego miejsca składowania.

Sprzęt budowlany z wypożyczalni charakteryzuje się niską awaryjnością, ponieważ parki maszyn, które zajmują się wynajmem urządzeń, dbają o regularne przeglądy i serwisowanie. Często wzbogacają również ofertę o nowy sprzęt, spełniający wymagania nawet najbardziej wymagających klientów.

Kiedy kupuje się maszyny budowlane dla firmy, służą one latami i z czasem tracą swoje pierwotne właściwości. Tym samym wzrasta ryzyko awarii, niosących za sobą konieczność opłacenia naprawy sprzętu. Usterki mogą również opóźniać realizację budowy i spowodować, że wykonawca nie skończy prac w zakładanym terminie. W przypadku sprzętu wypożyczonego nawet jeśli maszyny zepsują się, firma wypożyczająca natychmiastowo zajmie się zniwelowaniem usterki i zagwarantuje wymianę sprzętu.