21 maja 2019

Kategoria:
Inne

Wynajem samochodów jako rozwiązanie dla firm

Wiele firm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje posiadania odpowiednio rozbudowanej floty samochodów. W tym celu najczęściej decydują się na skorzystanie z oferty kupna samochodów w leasingu, jednak od jakiegoś czasu popularnym sposobem pozyskania odpowiedniej liczby samochodów jest także korzystanie z ofert wypożyczalni samochodów i zdecydowanie się na opcję długoterminowego wynajmu aut. Czy takie rozwiązanie jest równie korzystne dla firm? Oczywiście, że tak, a nawet bardziej!

Na czym polega długoterminowy wynajem samochodów?

Opcja długoterminowego wynajmu samochodów została stworzona właśnie dla klientów, którzy z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą kupić samochodu na własność, a jednak mają potrzebę jego posiadania na co dzień. Firmy, które z racji wykonywanych czynności mają potrzebę korzystania z szerokiej floty samochodów, doskonale się w ten model wpisują. Oferowane przez wypożyczalnie samochodowe usługi CFM (w języku ang. Car Fleet Management) polegają na użyczaniu klientom samochodu lub samochodów na liczony w miesiącach okres czasu. Dla klientów korzyścią takiego rozwiązania są znacznie niższe ceny niż przy wynajmie krótkoterminowym, natomiast dla wypożyczalni pewność stałego dochodu z wynajmu posiadanych samochodów przez dłuższy okres.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w odróżnieniu od leasingu aut, w przypadku wypożyczenia samochodu klient płaci ustaloną wcześniej miesięczną kwotę wynajmu, która jednak nie ma za zadanie spłacania wartości samochodu, tylko opłaty za jego użytkowanie. Bardzo często więc wysokość kwoty odpowiadającej miesięcznego wynajmu auta jest zbliżona albo nawet niższa od raty leasingu.

Zalety długoterminowego wynajmu samochodów

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Wypożyczalni samochodów ECJ RENT, która posiada swoje oddziały na terenie większości dużych miast w Polsce:

Dla firm najważniejszą korzyścią związaną z długoterminowym wynajmem samochodu jest możliwość wliczenia sobie ponoszonych kosztów w koszty prowadzenia firmy. I nie chodzi tutaj tylko o kwotę, którą przedsiębiorcy płacą co miesiąc za wynajem samochodu, ale także o wydatki związane z jego eksploatacją, czyli np. koszt zakupu paliwa, opłaty za przejazd autostradą oraz za płatny parking.

Inne opłaty związane z użytkowaniem samochodu zazwyczaj nie są już ponoszone przez osobę, która wynajmuje samochód, albo są, ale w bardzo niewielkim stopniu. Firmy, które oferują możliwość długoterminowego wynajmu samochodów, zazwyczaj prowadzą także własne warsztaty samochodowe, w których wykonywane są wszystkie niezbędne naprawy należącej do nich floty wynajmowanych samochodów. Klienci korzystający z usług wynajmu są w nich obsługiwani albo w ramach umowy, za niewielką opłatą, albo płacą jedynie za naprawę samemu wyrządzonych szkód.

Dla firm istotną korzyścią związaną z długoterminowym wynajmem, a nie z kupnem samochodu, może być także to, że czas korzystania z konkretnego samochodu przy wynajmie zazwyczaj nie wynosi dłużej niż 2 lata. Po tym czasie samochód jest po prostu wymieniany na nowszy model. Posiadanie stale nowego samochodu wpływa oczywiście na prestiż kierowców oraz firmy, w której pracują.