kupno-wynajem-mieszkania
16 maja 2018

Kategoria:
Inne

Wynajem czy kupno mieszkania – na co się zdecydować?

Własne mieszkanie to jedno z priorytetowych marzeń młodych Polaków, ponieważ daje ono możliwość samodzielnego i niczym nieskrępowanego urządzania sobie życia. Po wkroczeniu w dorosłość większość osób pragnie wyrwać się spod kurateli rodziców lub opiekunów i osobiście planować swoją przyszłość; tę, bez obawy o czyjekolwiek ingerencje, najłatwiej budować w samodzielnym mieszkaniu. Pytanie zasadnicze: lepiej wynająć czy kupić mieszkanie?

Uwagi wstępne

Pytanie zawarte w tytule artykułu jest zagadnieniem skomplikowanym. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, a wybór jednego z nich należy każdorazowo dogłębnie przemyśleć, odrzucając wszelkie emocje lub presję czasu. Należy tutaj precyzyjnie określić przede wszystkim swoje potrzeby oraz ocenić możliwości, gdyż tylko wtedy, po takiej chłodnej analizie, można wybrać opcję dla siebie najkorzystniejszą.

Zalety i wady wynajmu mieszkania

Niewątpliwie wielu ludzi przeraża zaciąganie wieloletniego kredytu hipotecznego. Dla takich osób wynajem mieszkania z pewnością stanowi atrakcyjniejszą opcję niż kupno nieruchomości na własność. Nie potrzebują oni obciążać swojego budżetu domowego ratami spłaty kredytu, a także nie muszą przejmować się remontem mieszkania czy też często nawet jego umeblowaniem, bowiem większość lokali pod wynajem jest udostępniana z pełnym wyposażeniem.

Istotną zaletą wynajmowania mieszkania jest możliwość zrezygnowania z niego w dowolnej chwili i przeprowadzenia się do zupełnie innego zakątku świata. Niestety bardzo poważnym mankamentem jest tutaj fakt, że nawet po wielu latach zajmowania lokalu nie staje się on naszą własnością, niezależnie od tego, jak długo za niego płaciliśmy. W zależności od miejscowości, w Polsce ceny wynajmu mieszkania o metrażu od 40 do 60 m² kształtują się od 1000 do 2600 zł. Biorąc pod uwagę to, iż opłaty te najczęściej wcale nie są mniejsze niż raty spłaty kredytu zaciągniętego na kupno takiego samego lokalu, można uznać, że są to pieniądze bezpowrotnie stracone.

Zalety i wady kupna mieszkania

Zakładając, że kredytobiorca będzie regularnie spłacał raty zaciągniętego kredytu, można stwierdzić, że sięgnięcie po pożyczkę hipoteczną z banku jest po prostu inwestycją, gdyż po pewnym czasie stanie się on jedynym prawnym właścicielem nieruchomości. Pewną trudnością może tutaj jedynie być zgromadzenie wymaganego przez banki wkładu własnego. Należy w tym miejscu obalić jeden dość powszechnie pokutujący mit; otóż uważa się na ogół, że kupno mieszkania na kredyt przywiązuje nas do określonego miejsca. Nic bardziej mylnego.

Przecież takie mieszkanie lub dom można z powodzeniem komuś wynająć, nawet w cenie rat swojego kredytu, a samemu przeprowadzić się gdziekolwiek, gdzie będziemy mieli pracę i gdzie sami także wynajmiemy jakiś lokal – mówi nam przedstawiciel firmy deweloperskiej MHAUS DEWELOPER z Tczewa.

Niewątpliwie wadą kredytu hipotecznego jest konieczność jego regularnego spłacania, co może stanowić dla niejednego budżetu domowego poważne obciążenie. Jednakże jak napisaliśmy wcześniej, koszt wynajmu mieszkania wcale nie jest niższy. Oczywiście trudno jest przewidzieć przyszłość i może stać się tak, iż stracimy pracę i pozostając przez dłuższy czas bezrobotnym, możemy mieć problemy ze spłatą kredytu. Nie należy tej rzeczy demonizować. Zazwyczaj pracę wcześniej czy później znajdziemy, a większość banków oferuje możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych. Mieszkanie od dewelopera, nawet na kredyt, jest więc lepszym rozwiązaniem niż wynajem.