4 lutego 2022

Kategoria:
Inne

Wykorzystanie refulerów przy pogłębianiu zbiorników wodnych

Refulery to pogłębiarki ssące, które pozwalają skutecznie i bezproblemowo pogłębiać zbiorniki wodne. Urządzenia te występują w wersji pływającej, a ich praca polega na zasysaniu gruntu oraz wody z dna zbiornika. Następnie transportują ją na brzeg w celu poddania dalszej obróbce. Tego typu maszyny są niezbędne przy wszystkich pracach portowych, czy też oczyszczaniu zbiorników z zanieczyszczeń. Na czym polega rola refulerów przy pogłębianiu zbiorników wodnych?

Jak są zbudowane refulery ssące?

Refulery ssące zasilane są przez napęd elektryczny lub spalinowy. Podstawę urządzeń stanowią dwa pływaki komorowe, które podpierają mechanizm urabiający. Część wydobywcza składa się natomiast z rury ssącej, głowicy i pompy wydobywczej. Refulery ssące to specjalistyczne urządzenia, które składają się m.in. z systemu JET, automatyki umożliwiającą pracę systemu ssącego, głowic, agregatów prądotwórczych, komory kamiennej oraz systemu rurociągów. Parametry urządzeń różnią się w każdej maszynie w zależności od napędu. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na dość drogi zakup, jakim jest refuler. Wynajem jest w takim wypadku jednym z najbardziej opłacalnych rozwiązań.

O czym pamiętać przy wynajmie refulerów ssących?

Wybierając refuler na wynajem warto przede wszystkim określić rodzaj pogłębianych zbiorników. Jedne akweny wymagają bardziej precyzyjnego układu sterowania, aby pogłębianie przebiegało na odpowiedniej głębokości, a inne będą musiały sprostać pracom na małych i dużych głębokościach. Duże znaczenie ma także odpowiednia jakość podzespołów refulera, która pozwala cieszyć się bezawaryjnym działaniem urządzenia. W przypadku pogłębiania zbiorników wodnych ogromny wpływ ma również wydajność refulera. Przedsiębiorstwo Robót Górniczych i Podwodnych RETRANS oferuje wynajem refulerów z najlepszymi rodzajami pompy zatapialnej (sercem urządzenia).

Jak działają refulery ssące?

Refuler działa dzięki zasysaniu wody wraz z kawałkami gruntu do rurociągu ssawnego, który z kolei podłączony jest do pompy gruntowej. Żeby łatwiej odseparować grunt, głowica ssąca posiada dodatkowo spulchniacz i odfiltrowuje mieszaninę wody i gruntu z kamieni. Całość przechodzi przez pompę gruntową i rurociągiem jest odprowadzana na miejsce składowania. System pogłębiarek zawsze dopasowuje się do indywidualnego użytkownika i akwenu wodnego. Dzięki temu Klienci zyskują pełen komfort prowadzanych prac.