31 października 2017

Kategoria:
Inne

Kiedy wykonuje się wyważanie wentylatorów?

Wszystkie elementy, które się obracają, muszą odznaczać się doskonale równomiernym rozkładem masy, aby przez lata pozostawały w pełni funkcjonalne. Niewyważenie skutkuje stopniowym uszkodzeniem, zaburzeniami pracy oraz hałasami. Dotyczy to zarówno kół samochodowych, wirników wentylatorów, jak i wszystkich elementów wirujących. Zaradzić temu może wyważanie. Kiedy się je wykonuje w przypadku wentylatorów?

Wirnik – ruchomy element wentylatora

Aby wentylator mógł poprawiać cyrkulację powietrza i dostarczać go do pomieszczenia, potrzebuje elementu, który wprawi powietrze w ruch. Tą częścią jest wirnik, nazywany potocznie wiatrakiem. Składa się on z koncentrycznie ułożonych śmigieł. Całość obraca się wokół własnej osi, a wraz ze śmigłami wirnika porusza się to, co między nimi – czyli powietrze albo woda np. woda w wirnikach innego rodzaju.

Aby ruch był jednostajny i płynny, wirnik wentylatora musi być idealnie wyważony – mówi ekspert z firmy Scanwir.Drobne niewyważenia są niezauważalne, nie słychać ich i nie mają wpływu na poprawną pracę zespołu. Kiedy praca wentylatora się zmienia lub staje się głośna, na ogół jest już za późno, a brak wyważenia powoduje duże szkody. Dlatego znacznie lepiej jest temu zapobiegać przez regularne kontrole. Służą do tego specjalistyczne urządzenia, które wykrywają nawet delikatne anomalie w drganiach generowanych przed ruch wirnika.

Jeżeli urządzenie wykryje nieprawidłowości w pracy wentylatora, przeprowadza się jego wyważanie, tak aby ciężar rozkłożył się regularnie i środek ciężkości znajdował się tam, gdzie przewidział go projektant. Tylko to zapewnia prawidłową pracę urządzenia.

Jakie są skutki niewyważenia wentylatora i dlaczego warto przeprowadzać wyważanie?

Kiedy wirnik wentylatora nie jest dobrze wyważony, jego ruch zaczyna się zmieniać – początkowo niedostrzegalnie, jednak z czasem odchylenie od prawidłowego toru zaczyna sprawiać problemy – dochodzi do ocierania się o siebie elementów, które nie powinny się stykać, praca wirnika traci regularność lub staje się głośna.

Niewyważenie wentylatora jest nieekonomiczne, ponieważ źle wyważony wirnik prędzej czy później dozna poważniejszej awarii, której naprawa z pewnością będzie droższa niż wyważenie. Skraca się także żywotność całego urządzenia, bo zużywa się ono nierównomiernie. Niewłaściwe wyważenie może być powodem częstych nawracających usterek. Kontrola wyważenia jest zatem zarówno zabiegiem profilaktycznym, jak i diagnostycznym. Wyważanie wentylatora podnosi jego kulturę pracy – dobrze wyważony wentylator jest znacznie cichszy niż ten, którego wirnik chwieje się i wpada w niepożądane wibracje.