19 października 2017

Kategoria:
Inne

Jak powinien wyglądać mundur policyjny?

Funkcjonariusze policji należą do służb mundurowych, więc w trakcie wykonywania obowiązków służbowych muszą mieć na sobie mundury. Mają one specyficzny wygląd, który umożliwia rozpoznanie przynależności do danej formacji, jednostki organizacyjnej policji oraz funkcji konkretnego policjanta. Obowiązek posiadania umundurowania przez policjantów na służbie reguluje Ustawa o Policji.

Mundur zimowy i letni

Kolorystykę, krój oraz poszczególne elementy munduru policyjnego są regulowane rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 20 maja 2009 roku. Ustawa ta wyróżnia podział umundurowania policyjnego na mundury służbowe letnie i zimowe, służące do ćwiczeń, wyjściowe oraz galowe. Obowiązkowym elementem munduru letniego jest czapka policyjna, pas służbowy oraz letnia kurtka służbowa. Policjanci mają natomiast do wyboru założenie do niego letniej koszuli służbowej wraz ze spodniami i półbutami. Koszula letnia może być z kolei zastąpiona jej standardową wersją całoroczną, koszulką polo albo koszulka w typie t-shirt.

Zestaw zimowy policyjnego umundurowania z kolei składa się z zimowej czapki służbowej, spodni zimowych, kurtki zimowej z podpinką i ocieplaczem polarowym, skórzanych rękawiczek oraz pasa głównego. Pod kurtkę policjant może włożyć koszulę służbową, półgolf albo sweter. Kolorystyka poszczególnych elementów stroju policyjnego zachowana jest w odcieniu ciemnogranatowym. Buty z kolei są w kolorze czarnym. Dodatkowo, niektóre elementy ubioru policyjnego wyposażone są w odblaskowe napisy „Policja”. Doskonale wie o tym firma, która od wielu lat szyje mundury dla polskich służb – Hero Collection.

Mundur ćwiczebny, wyjściowy i galowy

Mundur ćwiczebny dla policjanta składa się z czapki, bluzy, kurtki z kamizelką, spodni, butów, pasa głównego oraz półgolfa lub koszuli z napisem „Policja”. W zależności od pory roku policjanci na ćwiczenia zakładają wersję jego letnią lub zimową. Mundur wyjściowy z kolei składa się z czapki gabardynowej, koszuli wyjściowej, krawata, spodni dla panów i spódnic dla pań. Obuwie, w zależności od pory roku, stanowią natomiast buty ocieplane lub półbuty wyjściowe. Jako okrycie wierzchnie policjanci do stroju wyjściowego zakładają płaszcz lub kurtkę całoroczną. Strój galowy funkcjonariusza policji składa się z kolei z czapki gabardynowej, kurtki gabardynowej, koszuli i spodni, krawata, rękawiczek, półbutów oraz sznura galowego. Odnośnie stroju galowego obowiązują ścisłe przepisy dotyczące jego wyglądu i musi on być dostosowany do ich wymogów.