23 września 2017

Kategoria:
Inne

Wycieczka do Zamku Ogrodzieniec znakomitym pomysłem dla szkół

Ruiny Zamku Ogrodzieniec to prawdziwa perła Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pozostałości po monumentalnej twierdzy rokrocznie przyciągają tłumy turystów. Jako, że jest to miejsce ciekawe i pełne historii, doskonale sprawdzi się jako cel szkolnych wycieczek. Szczególnie, że Zamek przygotował dla młodych zwiedzających wiele atrakcji.

Wycieczki tematyczne

Zamek Ogrodzieniec udostępniony jest do zwiedzania wszystkim chętnym poznania jego historii, jednak dla grup szkolnych przygotował on ofertę specjalną. Organizatorzy wycieczki mogą wybierać między różnymi opcjami, zaczynając od tradycyjnego zwiedzania z przewodnikiem, na wycieczkach tematycznych kończąc.

W ramach wycieczek tematycznych grupy szkolne mogą uczestniczyć w:

  • Spacerze przez epoki – jedna z propozycji stałych, to wycieczka od neolitu po współczesność, która wiedzie szlakiem warowni ogrodzienieckich. Uczestnicy spaceru zwiedzają gotycko-renesansowy zamek, słowiańską osadę drewnianą na Górze Birów, jaskinię u stóp Birowa będącą schronieniem człowieka pierwotnego, a także poniemieckie bunkry z 1944 roku znajdujące się przy Suchym Połciu.
  • Lekcjach żywej historii – doskonałe połączenie zabawy i nauki, polecane szczególnie grupom najmłodszych uczniów. Zajęcia przygotowywane są przez jedną z najbardziej doświadczonych grup rekonstrukcyjnych, a ich słuchacze wciągani są w średniowieczny świat, w którym mogą wcielić się w walecznych rycerzy lub damy dworu.
  • Animowanym zwiedzaniu Zamku – wycieczka, która przez zabawę przybliża jej uczestnikom obraz dawnego życia na średniowiecznych dworach. W czasie jej trwania członkowie bractwa rycerskiego opowiadają o ideałach rycerskiego stanu oraz zapewniają ciekawy program animacyjny. Na uczniów czekają plebejskie zabawy, tańczące dwórki, a nawet pokaz rycerskiego pojedynku o względy białogłowy.
  • Wycieczkach profilowanych: Ogrodzieniec i Podzamcze – poza tradycyjnym zwiedzaniem z przewodnikiem, Zamek w Ogrodzieńcu oferuje grupom szkolnym wiele ciekawych wycieczek profilowanych. Wybierać można między różnymi programami, takimi jak „Historia ukryta w ziemi”, „Co kryją Jurajskie skały?” czy „Ewolucja architektury obronnej na Jurze”.

Pozostałe atrakcje

Szkolne grupy zorganizowane mogą skorzystać także z różnych atrakcji dodatkowych. Przede wszystkim, istnieje możliwość zamówienia obiadu w Karczmie Rycerskiej lub zorganizowania wspólnego ogniska, będącego idealnym zwieńczeniem tej pełnej wrażeń wyprawy.

Grupy starszych uczniów mogą być szczególnie zainteresowane ofertą nocnego zwiedzania z przewodnikiem. W trakcie tej wycieczki ruszą oni w podróż po zamkowych zakamarkach, słuchając legend i historii związanych z Zamkiem. Nocne zwiedzanie odbywa się w grupach liczących nie więcej, niż 35 osób i trwa około 40 minut.

Dlaczego warto

Zamek w Ogrodzieńcu to wspaniałe, zabytkowe miejsce, w którym młodzi ludzie mogą nie tylko miło spędzić czas, ale przede wszystkim otrzymać prawdziwą lekcję historii. Z tego powodu zdecydowanie warto podjąć się organizacji wycieczki w to magiczne miejsce i skorzystać z jak największej ilości oferowanych przez nie atrakcji.