26 maja 2017

Kategoria:
Inne

Jak wybrać wózki magazynowe?

Wózek kojarzy nam się w pierwszej kolejności z małym dzieckiem. My jednak skoncentrujemy się na wózkach zupełnie innej kategorii: na wózkach magazynowych. Wózki tego typu przydają się nie tylko w magazynach, ale i większych sklepach, dyskontach, czy warsztatach. Za ich pomocą można bez większego wysiłku transportować duże i ciężkie elementy, które trudno byłoby przenieść. By wózek był rzeczywiście przydatny, powinien być odpowiednio dobrany do danej przestrzeni. Jak wybrać dobry wózek magazynowy?

Rodzaje wózków magazynowych

Typów wózków magazynowych jest bardzo wiele i czasem różnie nazywane są przez producentów. Postaramy się omówić kilka rodzajów wózków, które najchętniej wybierają właściciele sklepów, czy warsztatów. Z reguły wózkami magazynowymi nazywa się te, którymi można swobodnie manewrować między regałami. Są to zwykle wózki niskie, na których można umieścić spory ładunek, kartony z produktami, które trzeba rozłożyć na sklepowych półkach, czy przewieźć do miejsca magazynu, w którym następuje załadunek na samochody. Wózki platformowe mają nisko osadzony środek ciężkości. Platforma znajduje się do kilkunastu centymetrów nad ziemią. Używa się ich przede wszystkim do przewożenia ładunków ciężkich. Wózki koszowe, jak sama nazwa wskazuje, przypominają nieco wózki na zakupy w supermarkecie. Są wykonane z wytrzymałej stali, tak by ładowane do wewnątrz elementy nie wyginały, czy nie rysowały siatki kosza. Na rynku dostępne są również mało popularne wózki taczkowe, których kosz przypomina właśnie taczkę.

Jak wybrać odpowiedni wózek?

Kiedy decydujemy się na zakup wózka magazynowego, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Magazynem możemy nazywać niewielkie pomieszczenie o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych, w którym przechowujemy towar czy sprzęt, ale są też przecież magazyny, które są na tyle duże, że można w nich zabłądzić. W magazynach przechowujemy produkty lekkie i elementy, które ważą kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilogramów. Wózek magazynowy musi być dobrany pod względem wielkości – musimy określić, co i gdzie będziemy nim przewozić. Bardzo istotny jest udźwig, wózek musi być konstrukcyjnie przygotowany do przewożenia konkretnych mas ładunków – mówi nam przedstawiciel firmy Met-Pol z Bobowa.

Należy również zwrócić uwagę na zwrotność. Musimy mieć pewność, że będziemy mogli swobodnie manewrować wózkiem w danej przestrzeni. Kółka wózka muszą być przystosowane do jazdy po określonym typie podłoża. Powinny nas także zainteresować materiały, z których wykonany jest wózek – zależy nam na konstrukcjach solidnych. Chcemy przecież, by wózek służył nam jak najdłużej!