26 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Jak wybrać idealny dom opieki dla osoby starszej

Decyzja o tym, aby umieścić starszą osobę w domu opieki, bywa trudna zarówno dla seniora, jak i jego rodziny. Czasem jednak okazuje się najlepszym rozwiązaniem – wtedy zaś trzeba podjąć kolejną decyzję, tym razem dotyczącą konkretnego ośrodka. Tutaj wybór może się okazać nieco łatwiejszy, zwłaszcza gdy zwrócimy uwagę na kilka kwestii istotnych z punktu widzenia zarówno zdrowia, jak i samopoczucia przyszłego pensjonariusza.

Jeśli chodzi o pierwszy z tych czynników, koniecznie upewnijmy się, że w upatrzonym przez nas ośrodku pracuje odpowiednio wykwalifikowany personel, a liczba lekarzy, pielęgniarek, opiekunów czy fizjoterapeutów jest wystarczająca, by każdemu podopiecznemu poświęcić wystarczająco wiele uwagi i troski. Jest to szczególnie ważne, gdy osoba starsza cierpi na liczne lub wyjątkowo uciążliwe schorzenia, jest częściowo bądź całkowicie unieruchomiona itp. Dopytajmy też, czego możemy się spodziewać w razie pogorszenia się stanu jej zdrowia. Niektóre ośrodki wręcz wypowiadają wówczas umowę, inne z kolei np. żądają dodatkowych opłat.

Za co będziemy płacić

Kwestie finansowe to kolejny kluczowy aspekt, jeśli chodzi o wybór domu opieki nad osobą starszą. Jeśli jesteśmy gotowi przeznaczyć nań pewną kwotę, dobrze jest się upewnić, co dokładnie senior otrzyma „w pakiecie”. Czy w koszt jego pobytu w ośrodku wliczone są lekarstwa, wózek inwalidzki, dodatkowe zabiegi pielęgniarskie lub fizjoterapeutyczne? Czy też należy każdorazowo uiszczać kolejne opłaty? A może wszystko to trzeba w ogóle organizować na własną rękę? Uzyskanie odpowiedzi na te pytania z pewnością pomoże nam dokonać właściwego wyboru.

Inne ważne zagadnienia to chociażby możliwość dostosowania składu i pory serwowanych w domu opieki posiłków do wymagań żywieniowych seniora, ale też po prostu kwota, jaką ośrodek na nie przeznacza. Znaczenie ma też liczba pensjonariuszy przypadająca na jeden pokój, a także to, czy jest on wyposażony w osobną łazienkę i inne udogodnienia.

Nie zapomnijmy spytać osoby starszej, o ile tylko pozwala na to stan jej władz umysłowych, czy woli mieszkać w pojedynkę, czy też np. boi się samotności i chętnie odnajdzie się w roli współlokatora – mówi pracownik ośrodka opieki Duomed w Markach.

Organizacja czasu

Dajmy zabrać głos seniorowi nie tylko zresztą w tej sprawie. Być może nie będzie chciał się on dostosować do rozkładu zajęć i posiłków obowiązującego w danym ośrodku – koniecznie dopytajmy więc, jak ustosunkowuje się do tego personel. Nawet jeśli jednak bliska nam osoba starsza najchętniej spędza czas przed telewizorem, warto, by dom opieki dysponował urozmaiconą ofertą zajęciową. Organizacja spacerów czy warsztatów plastycznych może kojarzyć się niektórym z przedszkolem, pozwala jednak utrzymać podopiecznych w dobrym zdrowiu psychofizycznym na dłużej.

Na własne oczy

Wielu opisanych powyżej rzeczy dowiedzieć się możemy ze strony internetowej wybranego domu opieki albo podczas rozmowy telefonicznej z jego przedstawicielami. Warto jednak również osobiście udać się na miejsce i na własne oczy zobaczyć panujące w nim warunki. Czy działa klimatyzacja, czy też w powietrzu unosi się np. niezbyt przyjemny zapach? Czy jest czysto? Czy bliscy mogą odwiedzać seniora o dowolnej porze, czy tylko w wyznaczonych godzinach? Spróbujmy również porozmawiać z mieszkańcami ośrodka i wypytać o to, jak się w nim czują. Może się to niekiedy okazać najważniejszą informacją, jaką uzyskamy na temat danej placówki.