przedszkole
11 kwietnia 2016

Kategoria:
Inne

Jak wybrać dobre przedszkole dla swojego dziecka?

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny dla dobrego rozwoju dziecka jest kontakt z rówieśnikami pod okiem doświadczonych pedagogów. Dlatego decydujemy się posłać dziecko do przedszkola, w którym mały człowiek będzie spędzał czas, gdy my będziemy w pracy. Jak zatem mądrze wybrać przedszkole, by maluch czuł się w nim dobrze, a my byśmy byli spokojni o to, że jest w nim bezpieczny i szczęśliwy?

Dlaczego wybór odpowiedniego przedszkola jest tak ważny?

W przedszkolu dziecko będzie spędzać sporą część dnia – biorąc pod uwagę to, że nie będzie przy nim rodziców ani innych bliskich mu osób, należy zapewnić mu najlepszą z możliwych opiekę. Przedszkole to również pierwszy krok w dorosłość, tu maluchy uczą się samodzielności, zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności oraz rozwijają kompetencje społeczne i nawiązują pierwsze przyjaźnie. Tu również przygotowują się do pójścia do szkoły. W tym wieku umysł dziecka jest wyjątkowo chłonny i elastyczny – to zatem najlepszy czas na naukę poprzez zabawę i przekazywanie maluchom pozytywnych wzorców zachowania czy sposobów radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Wybierając przedszkole, które ma dziecku zapewnić wszechstronny rozwój, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Najważniejszym z nich jest bezpieczeństwo. Przedszkole powinno być miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla dzieci. Wszystkie elementy wyposażenia, przedszkolne sale czy plac zabaw powinny być dostosowane do potrzeb dzieci i wymogów bezpieczeństwa. Równie ważny jest personel – nauczyciele przedszkolni powinni być ludźmi pełnymi ciepła i empatii, a do tego odpowiedzialnymi i dojrzałymi emocjonalnie. W końcu spoczywa na nich trudne zadanie – przekazują dzieciom podstawy wiedzy o świecie i pozytywne wzorce zachowania. Obok rodziców i najbliższej rodziny stają się dla maluchów najważniejszymi autorytetami. Od kwalifikacji i podejścia nauczycieli do podopiecznych zależy, czy nasza pociecha będzie chętnie chodziła do przedszkola. Warto również zwrócić uwagę na lokalizację placówki – byłoby idealnie, gdyby to była cicha, spokojna okolica otoczona zielenią, w której dzieci miałyby stworzone doskonałe warunki do nauki, zabawy i wypoczynku. Rodziców zainteresują z pewnością także godziny otwarcia placówki – tak by dało się je dostosować do obowiązków zawodowych i innych. Przedszkola różnią się również ofertą edukacyjną – poza placówkami o profilu podstawowym rodzice mają do wyboru przedszkola językowe, artystyczne, muzyczne i inne. Jeśli chcemy ukierunkować naszą latorośl na rozwój w określonym kierunku, warto zapoznać się z ich ofertą. I na koniec wcale nie mało ważna sprawa – kwestia opłat. Warto zawczasu zorientować się, ile i za co będziemy płacić. Na przykład warto dopytać o ceny posiłków oraz koszt pobytu dziecka w przedszkolu w niestandardowych godzinach. Jak podpowiada nauczycielka z bardzo cenionego przez rodziców przedszkola  Centrum Edukacji „Familia” w Katowicach, warto również podpytać o opinię rodzinę czy znajomych, którzy posłali już swoje dzieci do przedszkola.