22 maja 2017

Kategoria:
Inne

Jak wybrać dobrą szkołę języka polskiego dla obcokrajowców

Polska to atrakcyjne miejsce dla obcokrajowców. Wysoka jakość kształcenia akademickiego i dynamicznie rozwijający się rynek pracy, na którym rośnie zapotrzebowanie na młodych specjalistów – wszystko to sprawia, że do naszego kraju imigruje coraz więcej osób zza granicy. Obcokrajowcy chętnie uczą się też języka polskiego. Czym powinna charakteryzować się dobra szkoła językowa dla obcokrajowców?

Profesjonalna kadra

Podstawą wysokiej jakości oferty kształcenia w każdej szkole jest doświadczona i wykwalifikowana kadra. Wieloletnia praktyka w sektorze edukacji pozwala na efektywne przekazywanie wiedzy i sprawia, że nauczyciele lepiej rozumieją potrzeby i predyspozycje uczniów. Dlatego też chcąc wybrać dobrą szkołę języka polskiego dla obcokrajowców, należy zapoznać się z kwalifikacjami kadry nauczycielskiej. Na co zwracać uwagę?

Wyjaśnia to specjalista reprezentujący szkołę języka polskiego Makilen w Krakowie: Warto szukać szkół, w których zatrudnia się nie studentów, a absolwentów kierunków filologicznych na uniwersytetach. Ale studia to nie wszystko. Dobry lektor powinien nieustannie się rozwijać, czego potwierdzeniem będą ukończone kursy i szkolenia. Duże znaczenie ma wieloletnia praktyka w prowadzeniu zajęć, tak grupowych, jak i indywidualnych. Oprócz kwalifikacji zawodowych, lektor języka polskiego powinien posiadać także predyspozycje osobowościowe, w tym miłe usposobienie i wyrozumiałość.

Indywidualne podejście

Nauka języka obcego, zwłaszcza tak skomplikowanego jak polski, wymaga indywidualnego podejścia do ucznia – cierpliwego tłumaczenia i odpowiadania na jego pytania. Każdy z nas ma inne predyspozycje językowe, inaczej radzi sobie z gramatyką, słownictwem i innymi zagadnieniami związanymi z nauką języków obcych. Lektor w dobrej szkole językowej powinien umieć wychwycić takie niuanse i dla każdego ucznia dobrać indywidualny tok nauki. Sprzyjają temu indywidualne konsultacje oraz zajęcia przeprowadzane w niewielkich grupach. Program powinien być też dopasowany do wymagań obcokrajowca i skupiać się na jego potrzebach dotyczących np. zgłębienia języka branżowego.

Bogata oferta

Zastanawiając się nad wyborem szkoły języka polskiego, warto przyjrzeć się jej ofercie. Konwencjonalne, mało urozmaicone zajęcia mogą być na dłuższą metę nudne, a więc nieefektywne. Dobra szkoła językowa oferuje ciekawe zajęcia połączone z praktyką. Zwiedzanie lokalnych muzeów i galerii, spacery po mieście czy wycieczki w ciekawe miejsca pozwalają połączyć przyjemne z pożytecznym, poznać mowę potoczną i wypróbować swoje umiejętności. Oferta powinna przy tym obejmować zarówno kursy podstawowe, jak i zaawansowane, a także przygotowawcze do egzaminów i specjalistyczne, poświęcone nauce języka branżowego. Niektóre szkoły organizują też ciekawe kursy przetrwania i szkoły letnie, co jest atrakcyjną opcją nauki języka polskiego.